Lapsed autos

Autos pane laps istuma turvatooli

Laps peab sõidukis istuma sertifitseeritud turvatoolis. Paigalda lapse turvatool tootjafirma juhiseid järgides auto tagaistmele.

Laste turvatoolVäikesed lapsed peaksid autos sõitma seljaga sõidusuunas nii kaua kui võimalik (kuni viienda eluaastani). Seljaga sõidusuunas sõitmine on kaks korda ohutum kui näoga sõidusuunas sõitmine. Seda sellepärast, et lapse pea on võrreldes tema kehaga raske: lapse pea moodustab kogu kehast 25 %, täiskasvanul aga ainult 6 %).

Avarii korral põrkub seljaga sõidusuunas istuva lapse keha vastu tooli seljatuge ning kahjustused kaelale ja peapiirkonnale on tunduvalt väiksemad kui näoga sõidusuunas istuva lapse puhul.

Vajaduse korral võib paigutada seljaga sõidusuunas oleva turvatooli esiistmele juhi kõrvale. Enne tuleb aga veenduda, et esimene turvapadi on välja lülitatud.

Üle 5-aastased lapsed võivad istuda turvaistmel või kasutada turvavööpehmendust.

Üle 10-aastased lapsed võivad istuda autoistmel ja olla kinnitatud tavalise turvavööga.

Lapsel peab olema autos tegevust

Pikematel sõitudel tuleb varakult mõelda sellele, et lastel oleks autos tegevust. Kui laps on häiritud või nutab, siis on ka juhi tähelepanu hajutatud. Tee piisavalt palju vahepeatusi ja paku lapsele autos tegevust - väiksematele lastele lihtsamaid mänguasju, vanematele näiteks lugemist.

Audiovisuaalsed ajaviitevõimalused, näiteks DVDde vaatamine, võivad häirida juhti, eriti pimedal ajal.