Kas sinu kodu on kütteperioodiks valmis?

Kindlustus on abiks ootamatuste korral, kuid kodu talvehooajaks ettevalmistamise eest tuleb ise hoolt kanda. Korstnapühkija kutsumine võib olla sinu selle sügise parim investeering.  

2020. aastal toimus Eesti eluhoonetes 593 tulekahju, 2021. aastal hukkus tulekahjudes 39 inimest. Aastast aastasse ununeb sadadel inimestel toit pliidile ja läheb kõrbema, tekitades suuremaid või väiksemaid kahjustusi. Ifi kodukindlustuse klientidele on tulekahju tagajärjel tekkinud kahjude eest välja makstud keskmiselt 16 000 eurot.  

#1 Kas küttesüsteem töötab?  

Ükskõik kas kütad oma kodu gaasikatla, soojuspumba või tahke kütusega, on aeg kontrollida, kas kõik toimib nii, nagu peab. Astronoomiline sügis saabub küll alles 22. septembril, kuid küttesüsteemi on palju mugavam remontida ajal, mil väljas on veel soe. See ei tähenda, et peaksid küttesüsteemi kallal ise nokitsema. Kindlasti tasub pöörduda mõne vastava ala ettevõtte poole ning tellida küttesüsteemi professionaalne hooldus ja vajaduse korral parandamine.  

#2 Puhasta kamin  

Paljud tulekahjud saavad alguse ahjude, kaminate või korstnate ebaõigest paigaldamisest, nende kahjustustest või riketest. Kõik elanikud, kes kütavad oma maja tahkeküttel või kellel lihtsalt on kamin, peavad korstna eest korralikult hoolitsema. Paraku ei mõtle paljud selle peale enne, kui midagi juhtub.  

Kuna korsten kogub tahma, mustust ja prahti, on selle regulaarne puhastamine hädavajalik. Tahm on väga tuleohtlik aine, mis koguneb korstna sisse puidu põlemisel. Tahma kogus sõltub muu hulgas puuliigist ja just seetõttu ei ole soovitatav kasutada küttepuuna mändi. 

Korstnad võivad ummistuda ka tuule toodud lehtede ja mõnikord isegi linnupesade tõttu. Kõik see vähendab tuuletõmbust, ei lase suitsul välja pääseda ja võib tekitada tõsise tuleohu. Tuletõrje nõuete kohaselt tuleb tahma korstnatest ja ahjudest puhastada igal aastal enne kütteperioodi algust ning kasutamise ajal vähemalt kord kolme kuu jooksul.  

#3 Paigalda vingugaasi- ja suitsuandurid  

Suitsuandurid on kohustuslikud kõigis majades ja korterites. Kui kütad kodu tahke kütusega, soovitame suurema ohutuse huvides paigaldada ka vingugaasi detektorid. Vingugaas on lõhnatu, aga surmav. Vingugaasianduri paigaldamine läheb maksma vaid mõnikümmend eurot, kuid selline andur tuvastab hetkega gaasi levimise ja käivitab häire.  

#4 Vaata kõik valdused üle 

Enne esimese lume saabumist vaata hoolikalt üle kogu maja, sealhulgas fassaad ja vundament. Siin kehtib kuldreegel: odavam ja lihtsam on probleemi ennetada. Vajadusel puhasta katus, kuhu kipub kogunema igasugune praht: lehed ja oksad, okkad ja sammal koguvad niiskust ning võivad lõpuks katust kahjustada. Seetõttu ei tasu unustada ka katuse ja selle konstruktsioonide – vihmaveetorude ja -rennide – regulaarset puhastamist.  

#5 Langenud puu pole sinu probleem  

Sügistalvisel perioodil võib ette tulla olukordi, kus sinu hoovis olev puu kukub naabri majale. Mida saaksid teha? Kodukindlustus katab tsiviilvastutuse ja hüvitab naabrile kahjustatud vara. Kui su hoovis on palju puid, siis kindlasti tasub mõelda kord aastas ka puuhooldustööde tellimise peale, et ootamatuid olukordi vältida.  

Kasuta abi ka koduste murede korral 

Tihtipeale unustab kaskokindlustusega autojuht ära, et ta võib pöörduda kindlustusseltsi poole, kui autol rehv puruneb või kütus tee peal otsa saab.

Samuti ei tule kodu kindlustanud inimesel alati meelde see, et talvel, kui küttesüsteem või veevärk katki läheb või ukselukk külmub, saab pöörduda kindlustusseltsi poole. Tuleb lihtsalt helistada If Kindlustuse üldnumbril 777 1211 ja küsida abi.  

Statistika: 2021. aastal teatati If Kindlustusele 133 tulekahju juhtumist. Keskmine väljamakse oli 16 000 eurot. Suurim väljamakse ulatus üle 200 000 euro.