7 soovitust, kuidas kodu suvel varaste eest kaitsta

Suvi on kohe käes ja see tähendab enam kodust eemal viibimist: väljas sportimist, nädalavahetusi suvilas ning peagi algavat puhkust. Seepärast on just õige aeg mõelda, kuidas kodust eemal olles seda sissemurdmiste eest kaitsta.

Igal kevadel kasvab sissemurdmiste arv

If Kindlustuse varakahjude grupijuhi Piret Jõhviku sõnul näitab Ifi pikaajaline kogemus, et igal aastal tõuseb alates aprillikuust järsult kodudesse sissemurdmiste arv. „Kui talv on suhteliselt rahulik aeg mõne vargusega kuus ja toimuvad pigem juhuslikud murdvargused, siis alates aprillist registreeritakse Ifis tavaliselt paarkümmend vargust ja mais ning südasuvel juba 30 sissemurdmist kuus," lisas Jõhvik.

Vargad jälgivad tihti inimeste käitumismustreid ja teavad, millal on parim aeg tegutseda. Näiteks siis, kui pererahvas pakib reedel asjad ja ollakse kogu nädalavahetuse suvekodus.

„On olnud juhtumeid, kus minnakse ka kõigest jalgrattaga sõitma ja tagasi tulles ei saa enam koju, sest lukku on vahepeal muugitud. Sel juhul on vargusest päästnud kvaliteetne ukselukk," sõnas Jõhvik.

Suve eel hoogustub kodudes välja toodud muruniidukite, trimmerite ja erinevate tööriistade varguste arv. Samuti muutuvad varastele kergeks saagiks pärast autopesu hoovi nähtavasse kohta jäetud survepesurid.

„Enim varastatakse majapidamistest kodutehnikat ja väärisesemeid, kuid on olnud juhtumeid, kus majahoovist või korteri rõdult viivad vargad isegi nöörile kuivama jäetud pesu, eelistades kallimate brändide rõivaid," lausus Jõhvik.

If Kindlustuse 7 soovitust, kuidas oma kodu ja vara suvel kaitsta

  1. Kui Sul on korralikud lukud ja signalisatsioon, siis pea meeles neid ka kasutada. Isegi lühemaks ajaks, nt välja sportima minnes, lukusta korralikult uksed ja aknad ning pane kodu valve alla.
  2. Kanna hoolt selle eest, et kõik pereliikmed teaksid, kuidas kodu turvalisena hoida. Selgita ka lastele, kuidas lukkude sulgemist kontrollida ja valvesignalisatsiooni kasutada.
  3. Ära jäta kodus varaste nähtavusse väärtuslikke esemeid, mida on kerge ära viia, nt mobiiltelefon, sülearvuti, ehted või autovõtmed.
  4. Koduhoovis pane jalgrattad, kallis aiatehnika ja tööriistad pärast kasutamist alati lukustatud panipaika, et nad ööseks õue ei jääks.
  5. Ära jaga sotsiaalmeedias avalikult oma kaugemaid reisiplaane ja infot, et viibid parasjagu pikemalt kodust eemal. Kindlasti ei maksa nt Facebookis postitada pilte kodust, millel on näha majanumber või selgelt kodune sisustus. Oluline, et seda teaksid ka lapsed.
  6. Pikemal reisil olles lepi naabritega kokku, et nad Su kodul silma peal hoiaks, regulaarselt postkasti tühjendaks, võimalusel muru niidaks ja lülitaks tööle õuevalgustuse, et mitte anda varastele vihjet pererahva eemalolekust.
  7. Kindlusta oma kodu ja kodune vara. Kindlustusleping ei aita kahju ära hoida, küll aga on sellest palju abi kahju korral.

Kindlustades oma kodu Koguriskipaketiga, on Ifi klientide käsutuses ööpäevaringne tasuta Koduabi teenus Kindlustustelefonil 777 1211 ning kindlustusjuhtumis kannatada saanud akende ja lukkude parandamiseks ei tule maksta isegi omavastutust. Kui näiteks varguse korral on lõhutud uks või aken, siis korraldab If kodu valvamise kuni avade sulgemiseni.

2016. aastal maksis If Kindlustus ligi 1700 kodudega seotud kahjujuhtumi eest hüvitisi kokku üle 4,38 miljoni euro. 30% Eestis kindlustatud kodudest on kindlustatud Ifis.