Äikese- ja tormikahjude korral aitab kindlustus.

18% eraisikute vara puudutavatest kahjudest on seotud just tuule ja välguga

Tormid ei ole ainult hilissügise teema. Suvi on alles alanud ja juba oleme peaaegu igas Eesti otsas kogenud nii kuumalainet kui tugevaid äiksetorme - kord paduvihma, kord rahega. Tunne nagu ekvaatorilähedasel troopilisel saarel !

Aga kodus on ju turvaline, või mis? Paraku näitab If Kindlustuse statistika, et viimase 12 kuu jooksul on 18% eraisikute vara (sh eramud, majad, suvilad) kahjudest olnud seotud just loodusjõududega - pikne, tugev tuul ning nende tagajärjel tekkinud  üle- või alapinge elektriliinides. 

Tormikahjude statistika If Kindlustuse näitel

Peamised meediaväljaanded  tutvustavad meile harilikult vaid kõige traagilisemaid tormisündumusi -hooned, mis pikselöögist põlema süttinud; majad, mis katuse kaotanud ning loetelu autodest, millele torm halastamatult puid langetanud. Tegelikult on tormist ja äikesest tingitud kahjud palju laiemad. Näiteks on väga tavalised elektri kõikumisest tekkinud kahjud kodutehnikale ja hoovis lahtiselt olnud esemed, mis tuulega aknasse lennanud. Veel hullem, kui tuul midagi naabri hoovi või aknasse viib - batuut võtab näiteks väga hästi tuule alla. 

If Kindlustusel on viimase 12 kuu jooksul olnud suisa ca 850 tormi ja loodusjõududega seotud kahjukäsitlust, mis moodustavad kokku peaaegu viiendiku  kõigist eraisikute varakahjudest. See teeb keskmiselt 2,4 kindlustusjuhtumit päeva kohta. Seda ainuüksi If Kindlustuses.

Numbritest lähtuvalt on üsna tõenäoline, et  ka sinu tutvusringkonnas on keegi, kes tormikahjudega rinda pistnud. Et ennast halvimaks valmistuda ning tormi ajal rahumeelselt  diivanil lesides raamatut lugeda, saad tormistatitsikasse sattuda kindlustundega. On sinul kodu ja vara  kindlustatud? 

Kui suured on tormi tekitatud kahjud?

Nagu õnnetused on erinevad, on erinevad ka kahjusummad. Vahel lööb äike läbi elektripirn või näiteks rösteri - sellised pisemad intsidentsid  kindlustusse isegi ei jõua, sest nende kulu peaks omavastutuse näol katma inimene ise. 

Küll aga on If Kindlustuse näitel keskmisest tormiga seotud kahjustusest 1204€. Esineb ka suuremaid ja tõsisemaid juhtumeid, mille kahju ulatub ca 15 000 € piirimaile. 

Mis kõik võib tormiga juhtuda? Näited elust enesest.

Toome näited ka suurematest tormiga seotud kahjustustest, mis kõik tulid klientidele ootamatult. Sõna otses mõttes nagu välk selgest taevast! Õnneks oli neil kodukindlustus, mis keerulise olukorraga leppimise pisut talutavaks tegi ja õnnetuse tagajärje kulud katta aitas:

  • tormiga lendas elumajalt katus - kahju 15 000 €
  • välk lõi öise tormi ajal majja - kahjustada sai kodune tehnika - kahju 12 800 €
  • tugev tuul räsis katuseid - viis katuseplaate ja otsalaudu nii majalt, katuselt kui kõrvalhoonelt. Tagajärjeks mõrad ja augud katuses - kahju 12 600 € .

Kuidas kodu äiksetormide eest kaitsta?

Kui soovid oma kodu troopiliste äikesetormide ja sügiseste tugevate tuulte eest kaitsta, siis: 

  1. paigalda oma kodule piksevarras, mis kaitseb välgu tekitatud kahjude eest;
  2. enne tormi saabumist, vii hoovis olevad lahtised esemed varjulisemasse kohta
  3. ühenda vooluvõrgust lahti koduelektroonika;

Lisaks veendu,

- et sul oleks kodukindlustus , mis sulle ka loodusõnnetusega tekkinud kahjud hüvitada aitab. Nii saad ennast muretumalt tunda. 

- vaata üle ka auto kaskokindlustus ja kasko kingimused - nii on ka sinu auto kaitstud. 

Tormikahjud moodustavad 18% kogu varaga seotud kahjust
Kodukindlustus abistab tagajärgedega, kui äike elektrisüsteemis pingeid muudab ning tuul majalt katuse viib