Äikese- ja tormikahjude korral aitab kindlustus

Kliimamuutused on lennutanud ka Eestisse äärmuslikud ilmaolud. Kas tead, kuidas hoida ennast ja oma vara tormikahjude eest?
 
Loe edasi ja veendu, et oled tormiks valmis.

Tormid ei ole enam ainult hilissügise teema. Suvi on oma haripunktis ja oleme nüüdseks pea igas Eestimaa nurgas kogenud nii kuumalainet kui ka tugevaid äiksetorme – kord paduvihma, kord rahega. Tunne nagu ekvaatorilähedasel troopikasaarel!

Ehkki loodusjõudude pakutav vaatemäng võib olla võimas, tähendab see paraku ka kaasnevaid kahjusid. Selleks et Sinu enda ja Su lähedaste ohutus oleks tagatud, soovitame järgida Päästeameti juhiseid.

# Enne äikesetormi

 • Korja õuest kokku tuulega lendu tõusta võivad esemed.
 • Pargi sõiduk lagedale või garaaži.
 • Arvesta võimalike elektrikatkestustega: varu koju piisavalt toitu ja jooki.
 • Lae täis mobiiltelefon, hangi võimalusel akupank ja hoia ka see laetuna.
 • Tangi auto kütusepaak täis.
 • Eemalda kodumasinad vooluvõrgust ja antennikaabel televiisorist.
 • Eemaldu veekogudest.

# Äikesetormi ajal

 • Püsi siseruumides.
 • Sulge hoonete aknad ja uksed.
 • Ära ava veekraani. Vesi on hea elektrijuht.
 • Ära varju üksikute puude, metallmastide ega -aedade lähedale. Välgutabamuse võimalus on seal suurem.
 • Väldi autosõitu. Kui sõit on vältimatu, vali sobiv sõidukiirus ning arvesta teele langeda võivate puude või muude takistustega.
 • Hoia eemale maha langenud elektriliinidest. Teavita neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343 ja eluohtlikest olukordadest häirekeskust numbril 112.
 • Võimalusel väldi ahju kütmist – korsten võib tugeva tuule tõttu tagurpidi käima hakata ja suitsu tuppa puhuda. Samuti toimivad laetud osakesed suitsus piksevardana.
 • Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.

# Kui elekter peaks katkema

 • Teavita sellest ka elektriettevõtteid.
 • Elektrikatkestuse korral kasuta valgusallikana pigem patareidel töötavat taskulampi, mitte küünlaid.
 • Jälgi infokanaleid täiendavate prognooside ja käitumisjuhiste saamiseks: abiks on patareidega raadio või autoraadio.
 • Tunne huvi, kas Sinu tutvuskonna vanemate inimestega on samuti kõik korras.

Kas Sinu kodu on Su kindlus?

Usume, et kodus oleme kaitstud. Paraku näitab If Kindlustuse statistika, et viimase 12 kuu jooksul on 18% eraisikute vara (sh eramud, majad, suvilad) kahjudest olnud seotud just loodusjõududega – pikne, tugev tuul ning nende tagajärjel tekkinud  üle- või alapinge elektriliinides.

Tormikahjude statistika If Kindlustuse näitel

Meediaväljaanded kajastavad pigem tõsisemate tagajärgedega tormisündumusi – hooned, mis pikselöögist põlema süttinud; majad, mis katuse kaotanud ning loetelu autodest, millele torm halastamatult puid langetanud. Tegelikult on tormist ja äikesest tingitud kahjud palju laiemad.

If Kindlustuse statistika järgi on kõige levinumad tormikahjustused purunenud katused ja kukkunud puud. Pikse ajal on sage, et vooluvõrgus tekib ülepinge ja seetõttu saab kahjustada koduelektroonika.

„Paljud elektriseadmed on äikesest põhjustatud elektrilöögid kergesti kahjustatavad, mistõttu tuleks ettevaatusabinõuna tundlike elektriseadmete toitejuhtmed pistikupesadest lahti ühendada,“ ütleb Ifi varakahjude grupi juht Lauri Nõu.

Harvad pole ka juhtumid, kus tuul lennutab aknasse hoovis olevaid esemeid, nt aiamööbel või kinnitamata batuut.

If Kindlustusel on viimase 12 kuu jooksul olnud suisa ca 850 tormi ja loodusjõududega seotud kahjukäsitlust, mis moodustavad kokku peaaegu viiendiku kõigist eraisikute varakahjudest. See teeb keskmiselt 2,4 kindlustusjuhtumit päeva kohta. Seda ainuüksi If Kindlustuses.

Statistikat vaadates on üsna tõenäoline, et ka Sinu tutvusringkonnas on keegi, kes on tormikahjudega rinda pistnud. Kui oled end halvimaks ette valmistanud, saad tormi ajal rahuliku meelega diivanil lesides raamatut lugeda ja teada, et kui midagi juhtubki, oled tormistatistikas vähemalt kindlustundega. Niisiis, kas Sinu kodu ja vara on kindlustatud? 

Kui suured on tormi tekitatud kahjud?

Nagu õnnetused on erinevad, on erinevad ka kahjusummad. Kui äike lööb läbi näiteks elektripirni või rösteri, ei jõua selline pisem juhtum kindlustusse, sest nende kulu peaks omavastutuse näol katma inimene ise. 

Keskmised tormiga seotud kahjusummad on If Kindlustuse näitel 1204 eurot. Paraku esineb ka suuremaid ja tõsisemaid juhtumeid, mille kahju ulatub ca 15 000 € piirimaile.

Mis kõik võib tormiga juhtuda?

Mõned näited elust enesest, st tormikahjudest, mis kõik tulid klientidele ootamatult – sõna otses mõttes nagu välk selgest taevast! Õnneks oli neil kodukindlustus, mis tegi keerulise olukorraga leppimise pisut lihtsamaks ja aitas õnnetuse tagajärje kulud katta.

 • Tormiga lendas elumajalt katus – kahju 15 000 €.
 • Välk lõi öise tormi ajal majja, kahjustada sai kodune tehnika – kahju 12 800 €.
 • Tugev tuul räsis katuseid – viis katuseplaate ja otsalaudu nii majalt, katuselt kui ka kõrvalhoonelt. Tagajärjeks mõrad ja augud katuses – kahju 12 600 €.

Oma kodu saad kõige lihtsamalt kaitsta, järgides eespool toodud Päästeameti nõuandeid. Lisaks soovitame veenduda, et Sul oleks kodukindlustus , mis aitab Sulle ka loodusõnnetusega tekkinud kahjud hüvitada. Nii saad ennast muretumalt tunda. 

Vaata üle ka auto kaskokindlustus ja kasko kingimused – nii on ka Sinu auto kaitstud. 

Tormikahjud moodustavad 18% kogu varaga seotud kahjust
Kodukindlustus abistab tagajärgedega, kui äike elektrisüsteemis pingeid muudab ning tuul majalt katuse viib