Korstnad, kaminad ja kütteseadmed - 7 moodust, kuidas ennetada koduseid tuleõnnetusi ja põlenguga kaasnevaid kahjusid minimeerida
Hooldamata küttesüsteemid, puhastamata korsten ja elav tuli põhjustavad tihti tulekahjusid, mis toovad kaasa nii emotsioaalset kui finantsilist kahju väga suurtes summades. Kuidas oma kodu turvalisena hoia ja võimalikke kulusid minimeerida?
Anname mõned soovitused ja natukene statistikat, millele mõelda.
Jahe ilm ja hubane soe kodu koos teetassikese ning hea raamatu või telesaatega on osa iga-aastasest sügistalveromantikast. Paraku nõuab meie kliima mõnusaks äraolemiseks eraldi lisasoojuse allikaid. Olgu uue aja mugav küttesüsteem või elava tulega kamin-ahi koos korstnast tõusva suitsusambaga - mõlemal puhul vajab soojusallikas hoodust ja järelvalvet.
Elav tuli on turvaline, kui oskame seda hoida. Ja hävitav, kui sellele võimu anname. If Kindlustuse näitel ongi 31% kodus toimunud tulekahjudest kodust seotud kas küttesüsteemist tingitud probleemide või lahtise tule hooletu käsitlemisega.
Toome välja 7 moodust, kuidas ennetada koduseid tuleõnnetusi talvisel kütmisperioodil ning minimeerida võimalust tulekahjude statistikasse sattumiseks.
#1 Märgi küttesüsteemi hooldus varakult kalendrisse
Hooldamata küttesüsteem on üks põhilisemaid tuleõnnetuse algeid ning toob üldjuhul kaasa just traagilisema lõpuga mastaapseid õnnetusi. If Kindlustuse näitel on ca 15% põlenguid saanud alguse just küttesüsteemist. Küttesüsteemi ülevaatus ja hoolduse toimingud ei ole protsess, mida edasi lükata või mille pealt raha kokku hoida - see võib maksta lisaks sinu kodule ka su elu.
Tasub meeles pidada, et küttesüsteemide hooldamine ei ole ainult vanemate korstende ja ahjudega maamajade probleem - moodsamad küttesüsteemid on küll efektiivsed, kuid vajavad samuti regulaarset hooldust. Vaata oma kütteseadme kasutusjuhendit, kui pika ajalise intervalli järel kontroll läbi viia tuleks. NIPP: Pane hoolduse ajad kohe kalendrisse kirja - tänased nutiseadmed lubavad sul endale ka meeldetuletuse sättida!
PS: Lisaks ohutusele aitab hooldatud küttesüsteem sul efektiivsemalt toa soojaks saada ning seeläbi küttearved mõistlikul tasemel hoida.
#2 Usalda kütteseadme eksperte - küsi julgelt nõu!
See, kui võtad küttesüsteemide hoolduse ise ette, on vaid pool võitu, kui sul puudub täielik arusaam, kuidas oma maja soojusseadmega tegelikkuses toimetada. Vahel ei ole ka täielikku ülevaadet, mida jälgida ning ehk puudub isegi ligipääs erinevatele süsteemi osadele ja lõõridele. See on okei, ka auto sa ju viid teenindusse?
Mõistlik on vähemalt esimene kütteseadme hooldus läbi viia oma ala eksperdiga, kes näitab ette kõik vajaliku ning vaatab ka üle, kas seade on õigesti paigaldatud ja ohutu. Vahel tekitavad just pisikesed praod ja lekked probleeme, mis halbade olude kokkulangemisel suureks ja hävitavaks tulekoldeks võivad areneda.
Uue aja süsteemidest ongi keeruline kõike teada, sestap soovitame ise ratta leiutamisest loobuda ja vähemalt esmast nõu küsida eksperdilt, kes seadme erinüansse teab. Nii on sinul turvatunne, meelerahu ning edaspidine julgus, et mistahes väiksem ohumärk alati suurele ringile või juba tuttavale hooldusmehele küsimusena esitada ning vajadusel sellega koheselt tegeleda.
#3 Puhastamata korsten - peamine tulekahju põhjus eramajades
Nii uskumatu, kui see poleks, on just puhastamata korsten peamine tulekahjude põhjus elumajades. Ajapikku korstnasse ladestuv tahm on väga kerge süttima ning kui korstent ja suitsulõõre regulaarselt ei puhastata, ongi vaid aja küsimus, mil tulesäde tahmakübeme sütitab või umbes korsten tuppa äärmiselt ohtlikku vingugaasi lekitama asub. Ilma naljata on puhastamata korsten nagu viitsütikuga pomm.
Sestap soovitame väga tungivalt vähemalt kord aastas (vastavalt vajadusele ka tihedamalt), enne kütteperioodi algust, korstnapuhastuse ette võtta või selleks professionaalse korstnapühkija kutsuda. Nii on ka endal kindel ja hea tunne ahjus või kaminas praksuvaid halge ning elavat tuld vaadata. Ja mine tea, mis majaõnne see korstnapühkija külaskäik veel toob!
Kutsusid koju korstnapühkija?
Kontrolli kindlasti tema kutsetunnistust - soovid ju usaldada oma kodu tuleohutuse vaid tõelisele oma ala professionaalile. Korstnapühkija kehtiva kutsetunnistuse olemasolu saad kontrollida Kutsekoja veebilehel.
Lisaks pea meeles, et isegi kui oskad korstent ise puhastada, peab vähemalt kord 5 aasta jooksul selle oma kutse ekspert üle vaatama.
#4 Ära unusta kõrvalhooneid - saunad, suvilad, maakodud
Pea meeles, et elumaja pole ka ainus hoone, kus tuli ja kuumus õnnetusi tekitavad. Tihti on maja juures saun, mida köetakse isegi aktiivsemalt ja intensiivsemalt kui eluruume. Hooldusringi käigus viska pilk peale ka saunaahjule - eriti, kui kasutad saunas küttepuid. Saunaahju turvalisuses tasub täpselt samamoodi veenduda.
Teinekord aga on mõni mõnus maamaja või suvila, kus ka külmemal ajal nädalalõppe nautida ning kamina ees villased sokid jalas tõeliselt vaim välja puhata. Mõnel jälle on soojendusega paadikuur või aiamaja.
Kuigi sa ehk ei kasutada kõrvalruume igapäevaselt, tuleb siiski leida aeg, et ka neil korstendel-kaminatel ja küttesüsteemidel pilk peal hoida. Kütteseadmed teevad kodu mõnusaks ja külmal perioodil elatavaks, kuid vajavad sinu hoolt ja tähelepanu vähemalt korra-paar aastas.
#5 Aita vajadusel ka lähedasi ja naabreid
Kui sul endal hoonete küttesüsteemid, korstnad ja kaminad üle vaadatud, võta see hetk, et mõelda ka emale või vanavanematele, kes ehk samuti kodu ahjuga kütavad. Uuri aktiivselt, mil neil viimati korstnapühkija käis ja vajadusel aita korsten ise puhastada või neile uus professionaali külastus organiseerida. Nii saad ise ja ka nemad rahuliku südamega kodu soojaks kütta ja öösel magada.
Võimalusel tee talve eel korstnapühkija ja kaminajuttu ka naabriga - teinekord oled isegi tänulik, kui keegi tähtsaid toimetisi, mis muidu kiires elutempos pidevalt edasi lükkuvad, meelde tuletab. Isegi kui kõik on korras ning naabri küttesüsteem eelmisel nädalal eksperdi hea hinnangu saanud, võib iga-aastane kontroll lihtsalt ka ununeda. Sõbralik suhtumine ja väikeste asjade märkamine võib siinjuures minna maksma nii kodusid kui elusid.
#6 Tuleohutuse aabitsatõde: suitsuandur ja vinguandur
Koduste tuleõnnetuste juures ei saa me üle ega ümber suitsuandurist - konkreetset tulekahju suitsuandur küll ei enneta, kuid aitab ehk õnnetuse võimalikult vara avastada ja seeläbi päästa nii elusid kui kodusid. Veendu, et Sul on kodus suitsuandur, millel on sees töötavad patareid ning suitsuanduri “parim enne” ei ole möödunud. Kontrolli andurit! Täna on turul isegi ägedaid interaktiivseid lahendusi, nt Nublu, mis ise hädaolukorral ka G4S- ile teavituse saadab, mispeale ka sina ise kohe turvafirmast hoiatava kõne saad. Mugav, kui sind ennast kodus pole!
Veel enam - suitsu- või vinguandur on kindlasti ka üks väärt kingiidee: nii jõuluks kui sünnipäevaks!
#7 Kindlusta - ootamatusi võib juhtuda!
Õnnetusi juhtub. Paraku vahel ka siis kui kõik ohutusnõuded on igakülgselt täidetud. Sestap on kodu (aga ka kõrvalhooned) oluline vara, mis tuleb kindlustada. Et ootamatused oleks sujuvalt lahendatavad, veendu kindlustust ostes, et ka sinu mustemad õudusunenäod - olgu tulekahju, veekahju või pööraseks läinud lemmikloom, kes kõik seinanurgad ära närinud - on kindlustuskaitsetena sinu kindlustuspakkuja poolt lahendatud ja kindlustusfirma oleks just raskel ajal sinu kõrval.
If Kindlustus pakub kindlustuspakette erinevatele kodudele: majale, korterile aga ka kõrvalhoonele ning aitab ootamatate kuludega väga erinevate olukordades. Tutvu, mida erinevad kodukindlustuse paketid sisaldavad ja küsimuste või lisainfo korral kontakteeru meiega live chati vestlusaknas, Kindlustustelefonil 777 12111 või e-mailil teel. Kodukindlustus vajab kindlust - veendu, et tead millal kindlustus sind aitab!
Mõtlemapanev statistika kodupõlengute kohta
- If Kindlustuse näitel on iga aasta keskmiselt 100 põlengut, mille eest tasutakse kodukindlustuse hüvitist.
- Kulud jäävad põlengutel keskmiselt 14 000 € - 17 000 € piiridesse.
Saame küll omalt poolt teha parima, et koduseid tuleõnnetusi ennetada, kuid paraku on tulevik alati täis ootamatusi. Anna endale lubadus, et vaatad lisaks küttesüsteemile üle ka oma kodukindlustuse tingimused - kas need on sellised, mis lasevad sul kenasti öösel magada. Lihtsalt igaks juhuks. Ja meelerahuks.
Mõtlemapanevat statistikat leiad ka If Kindlustuse uuringus, millest selgus, et 5% Eesti elanikel puudub kodust suitsuandur ja suisa pooltel vingugaasiandur.
Helista või kirjuta meile
Ei saanud oma küsimusele vastust või soovid enne kindlustuse ostmist sulle sobiliku lahenduse leidmiseks konsulteerida meie kindlustusspetsialistiga? Helista või kirjuta meile:
Kindlustustelefon: 777 1211
E-mail: info@if.ee