Koerte haigused ja nende tuvastamine

Toome välja, mille järgi aru saada, et koer on haige ja millised on Ifi lemmikloomakahjude levinumad juhtumid.

Nagu inimesedki, jäävad koerad vahel haigeks. Kuid loomade puhul ei ole lihtne aru saada, kas ta on haige või mitte. Neil on tugev ellujäämise instinkt, mis tähendab, et nad oskavad väga hästi varjata oma haigust või valu. Küll aga on märgid lemmiku käitumises, mis võivad vihjata mõnele haigusele. Toome välja 5 indikaatorit, mida tasub jälgida. Kui märkad vähemalt ühte nendest, tasub loomaarstiga ühendust võtta ja nõu pidada.

#1 Koer ei söö või on isu just tõusnud

See on ilmselt kõige tavapärasem sümptom ja seda on kõige lihtsam jälgida. Haige looma isu tavaliselt langeb, kuid võib juhtuda ka vastupidine, isu võib märgavalt tõusta. Näiteks hormonaalsete häirete korral (nagu näiteks diabeet, neerupealsete ületalitlus jms) võib just isu tõus olla üheks märgiks haigusest. Seetõttu tasub alati jälgida koera söömist.

#2 Koer on apaatne

Kui loom muutub loiumaks või on tal nähtavalt vähem energiat, võib see olla märk looma haigestumisest. Eakad loomad võivad muutuda rahulikumaks ja ka neid on võimalik loomaarsti nõuannete abil turgutada õigete ravimite ja toidulisanditega.

#3 Koer oksendab

Aeg-ajalt võivad koerad oksendada toitu või vett välja, eriti kui nad on kiired sööjad. Siiski, kui koer oksendab rohkem kui korra päevas või ilmnevad muud haigusnähud, tuleb pöörduda loomaarsti poole.

Oksendamist võivad põhjustada paljud tõsised haigused, nagu pankreatiit, mürgitus, neerupuudulikkus  või võõrkehad seedetraktis (makku või soolestikku kinni jäänud esemed, näiteks mänguasjad, sokid, pallid, luud). Oksendamine on tõsine haiguse märk ja selle põhjus tuleks selgeks teha.

#4 Koeral on kõhulahtisus

Muutunud väljaheide pole kunagi hea, see viitab looma häiritud tervislikule seisundile. Kõhulahtisuse kõige sagedasemad põhjused on toidutalumatus, viirus- ja parasitaarhaigused. On palju tõhusaid kõhulahtisusevastaseid ravimeid, mida loomaarst võib välja kirjutada, aga alati on oluline välja selgitada kõhulahtisuse põhjus.

#5 Koeral on köha

Koerad võivad köhida nagu inimesed. Kui koer köhib, siis peab kindlasti pöörduma loomaarstile, sest köha põhjuseks võivad olla ka eluohtlikud haigused nagu südamepuudulikkus, kopsupõletik, parasitaarinvasioon või isegi kopsukasvaja.

Top 3 koerte haigustest põhjustatud vaevused

  1. koht – äge seedehäire (kõhulahtisus või oksendamine)
  2. koht – naha probleemid (sügelus, punetavad laigud)
  3. koht – ortopeedilised probleemid (põlvekedra nihestus,               ristatisideme rebend, küünar-või puusaliigese düsplaasia)

Enamus Ifi lemmiklooma kahjunõetest on seotud otse haigusest põhjustatud ravikuluga. Siia järgneb  õnnetuse tagajärjel ravivajadus, hukkumine ning vastutuskindlustuse juhtumid.

Koerte haiguste ravi on lemmikloomakindlustusega kaitse all.

Ravikulude kaitse sisaldab:

  • looma ootamatu haiguse või õnnetusjuhtumi tagajärjel tekkinud vigastuse ravimiseks tehtud vajalikud veterinaarabi kulud, sh visiidi- ja konsultatsioonitasu;
  • kulutused raviprotseduuridele, veterinaarsetele abivahenditele ning ravimitele;
  • loomaarsti ettekirjutusel soetatud ravimid.

Ifi lemmikloomakindlustuses on võimalik valida 3 paketi vahel, et saaksid kindlustuskaitse just vajalike kaitsetega. Tutvu kindlustuskaitsete ja hüvitislimiitidega tabelis.