Pühad koos lemmikuga

Kui Sul on kodus lemmikloomad, siis jõulude ja aastavahetuse ajal tuleks kõikides oma tegevustest arvestada ka nendega. Anname siinkohal soovitusi, mille peale peaksid mõtlema, et kõik saaksid jõulupühasid rahulikult ja rõõmsalt nautida.

Toitumine

Kuigi me ise pühade ajal lubame endale rohkem kui argipäevadel, ei kehti see reegel lemmikloomadele, eriti toitude osas, mida inimesed ise söövad. Nii võib näiteks olla šokolaad lemmikloomadele lausa eluohtlik. Samuti on lemmikutele ohtlikud viinamarjad, avokaado, makadaamia pähklid, kirsid, kirsikivid, sibul, küüslauk, punased sõstrad, rabarber, pärm, toore ja rohelised kartulid, suhkruasendajad ja alkohol.

Kui Sa tahad oma lemmikule vahelduseks midagi erilist pakkuda, siis lemmikloomapoodidest leiad kindlasti talle sobiva ja meelepärase maiustuse.

Mürgised võivad olla lemmikutele ka toataimed. Uuri mürgiste toataimede kohta internetist lisainfot.

Ka õues käies tuleks tähele panna, ega kassid-koerad näiteks parklates olevatest loikudest ei joo. Külmade ilmadega autosse valatud jahutusvedelik võib radiaatori kaud maha tilkuda, see on magusa maitsega, kuid väga mürgine.

Igasuguse mürgistuse korral on esimeseks hoiatuseks oksendamine. Kui seda juhtub mitmeid kordi, tuleks kindlasti loomaarsti poole pöörduda.

Kuused ja ehted

Kuuselõhn toas on üks peamisi jõulumeeleolu tekitajaid, mistõttu tuuakse kuusk koju paljudes peredes. Küll aga tuleks lemmikloomadega kodudes olla ettevaatlik, sest kuuseokkad võivad loomale palju muresid tekitada. Loomad ei suuda kuuseokkaid seedida ja nii võivad need ärritada ja vigastada seedeelundeid ja põhjustada soolesulguse. Lisaks võivad need ka kõri ummistada ja sellest tekkida hingamisraskused. Siinkohal ei ole vahet, kas tegemist on päris või kunstkuusega.

Jälgi, et lemmik ei saaks ligi kuuse veenõule, sest kuuske võib olla pritsitud kemikaalidega, mis võivad imbuda vette ja olla lemmikule seetõttu mürgised.

Lisaks kuuseokastele võivad ohtlikud olla ka kuuseehted. Näiteks kassidele meeldivad igasugused värvilised ja läikivad mänguasjad ning kuuse otsast ehete kättesaamist võib kass pidada jahimänguks.

Hoia lemmikud kuusest eemal või jäta kuusk rõdule/terrassile kaunistuseks.

Ilutulestik

Linnas elades ei ole ilmselt mõeldav, et õnnestuks aastavahetusel ilutulestikust eemale hoida. Reklaamikampaaniad, mis kutsuvad üles ilutulestikku mitte laskma, mõjuvad ilmselt ainult loomaomanikele endale. Seetõttu on eriliselt tähtis, et oskaksid oma lemmikut kaitsta ja teha aastavahetuseks ettevalmistusi. Tallinna loomade varjupaik on pannud kokku soovitused, kuidas Sina koeraomanikuna saad ennetada ilutulestikuhirmu ja loomade kaotsiminekut.

Külmade ilmadega õues

Selleks, et saaksid oma lemmikuga muretult talverõõme nautida, ära unusta külmade ilmadega kaasnevaid probleeme. Oleme kokku pannud soovitused ja tähelepanekud, kuidas ennetada õues olles lemmikute külmetamist ja muid ootamatuid olukordi.

Kingitused

Ära unusta jõulude ajal ka oma lemmikule kingituse tegemist. Kuid tasub meeles pidada, et jõulud ei erine lemmikute jaoks muust aastaajast seetõttu, et neile teevad rõõmu ikka ainult lemmikloomadele mõeldud asjad või toidud. Lemmikloomapoest saad oma lemmikule nii maiuseid, mänguasju kui ka muid praktilisi asjakesi.

Kindlusta oma lemmik õnnetuste vastu

Kui Sa ei ole jõudnud oma lemmikut veel kindlustada, siis saad kindlustuse osta Ifist, nagu on seda teinud juba üle 5000 koera ja kassi omaniku Eestis.

Rahulikke pühi!