Kuidas kaitsta oma suvekodu murdvarguste eest?

Suve lõpp tähistab aega, mil suvekodus pakitakse asjad kokku ja naastakse pikemaks perioodiks linnakoju. Ühtlasi tähendab see, et suvekodu jääb pikemalt valveta ja võib seetõttu muutuda lihtsaks saagiks murdvarastele.

If Kindlustuse viimase viie aasta kahjustatistika viitab sellele, et kõige sagedamini esineb suvekodudes murdvargusi oktoobrist aprillini ehk perioodil, kui suvilad on enamasti jäetud omapäi. Viimaste aastate suurim kahju, mis tekkis suvekodusse sissemurdmise käigus, on 15 650 eurot.

If Kindlustuse varakahjude grupijuhi Piret Jõhviku sõnul tasub hooaja lõppedes väärisesemed, elektroonika, hinnalisemad tööriistad ja ka alkohol suvekodust ära viia.

„Kvaliteetne lukk, signalisatsioon ja turvakaamerad aitavad suvekodu turvalisemaks muuta ja võivad segada varaste plaane. Siiski on kõige parem hea naaber, kes hoiab majal silma peal ja annab kiirelt teada nii kahtlasest tegevusest kui ka tekkinud kahjust,“ ütles Jõhvik.

Selleks, et muuta oma suvekodu kutsumata külalistele vähematraktiivseks, toome välja rea soovitusi, millele tasub enne suvehooaja lõpetamist tähelepanu pöörata:

  • Aseta väärtuslikumad esemed selliselt, et need ei oleks võõrastele pilkudele läbi akende nähtavad. Kui suvekodul on valvesüsteem, ära unusta seda aktiveerida. Samuti teavita naabreid, et oled linna kolinud.
  • Paigalda hoovi peale liikumisanduriga valgustid, mis äratavad eriti pimedatel aastaaegadel tähelepanu. Ära unusta suvekodust lahkudes sulgeda ja lukustada uksi ja aknaid. Hoia suvekodu hoov puhas ja ära jäta sinna selliseid esemeid, nagu kirves või ahjuroop, mille abil on võimalik majja sisse murda. Ehitusjärgus majades on levinud tööriistade vargused. Kui aktiivset ehitust talveperioodil ei toimu, on mõistlik tööriistad suvekodust ära viia. Võimalusel vaata oma suvekodu mõnel korral üle ka talveperioodil, sest võib juhtuda, et sinna kolivad talvituma kodutud. Kindlusta oma suvekodu – see ei hoia vargaid eemale, kuid aitab valutumalt kahjudega toime tulla. Möödunud aastal teatati If Kindlustusele 215 kahjujuhtumist kokku 218 000 euro ulatuses, mis olid seotud murdvarguste või röövimistega eravaldustes, sealhulgas suvekodudes.