Küünla põletamisel pea meeles kahe sentimeetri reeglit

Detsember on ukse ees ja juba esimesel advendil süüdatakse paljudes kodudes küünlad. Kardinatele ja jõulukaunistustele liiga lähedale paigutatud küünlad ning järelevalveta jäetud lahtine tuli põhjustavad igal aastal tulekahjusid. If Kindlustus annab oma kahjustatistikast lähtuvalt mõned nõuanded, kuidas küünlaid ohutult põletada.

If Kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juhi Taavi Kiibuse sõnul loovad küünlad pimedal ajal hubast meeleolu ja käivad detsembris ikka jõuluootuse juurde. „Järelevalveta jäetud lahtine tuli põhjustab aga Eesti kodudes enim tulekahjusid ja paraku toovad igal aastal detsembris küünlaleegid kaasa ka tulekahjusid. Tihti põhjustab põlengu küünla lõpuni põlemine, sest küünlarasva sisse vajunud taht võib tegelikult edasi hõõguda,“ ütles Taavi Kiibus.

If Kindlustuses on viimaste aastate jõulukuudel registreeritud kahjusid, kus aknalaual põlenud küünlad on süüdanud aknalaudu, aknaraame, kaminapealseid ning põhjustanud kodudes põlenguid ja tahmakahjustusi.

„Seega on hea meelde jätta n-ö 2 cm reegel, et ohutuse tagamiseks tuleks küünlad kustutada siis, kui veel kaks sentimeetrit küünlast on põlemata ja seda reeglit tuleks järgida ka õues süüdatud küünalde puhul,“ lisas Kiibus.

2016. aastal registreeriti If Kindlustuses kokku 159 tulekahju, mille kahjuhüvitised ulatuvad 4,9 miljoni euroni.

If Kindlustuse seitse soovitust küünalde ohutuks põletamiseks:

  1. Aseta küünal alati kindlale ja mittepõlevale alusele. Klaasist ja kivist alused on sobivaimad.
  2. Küünalt süüdates eemalda ohutuse mõttes rosetid ja muud kaunistused, mis on kergesti süttivad.
  3. Ära jäta põlevat küünalt ega muud tuleohuallikat kunagi täiskasvanu järelevalveta.
  4. Jälgi, et lapsed ja lemmikloomad ei saaks küünalt mänguhoos pikali lükata.
  5. Küünalt kustutades veendu, et leek on ka päriselt kustunud. Suuremat tüüpi küünalde puhul võib ekslikult tunduda, et leek on kustunud, sest taht on küünlarasva sisse vajunud.
  6. Pea meeles "2 cm reeglit": ära põleta küünalt lõpuni ja ohutuse tagamiseks kustuta see, kui veel 2 cm on põlemata. Sama tuleb meeles pidada ka õueküünalde puhul.
  7. Paiguta koju töökorras suitsuandurid ning kindlusta oma kodu ja kodune vara. Pea meeles sõlmida ka vastutuskindlustus, sest tulekahju korral võivad kahjustusi saada ka naaberkorterid ja need tagasinõuded võivad olla üsna suured.