Tormituuled ja vihmasajud kasvatasid varakahjude arvu poole võrra

Viimase kümne päevaga on If Kindlustuses registreeritud 378 varakahju, mida on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 54 protsenti rohkem. Enim on teatatud loodusjõududest tingitud kahjudest. Järsku kasvu mõjutas kõige rohkem 12. augusti äikesetorm, mis tõi kaasa ligi 100 kahjuteadet kogusummas 209 000 eurot. Suurim tormikahju küündib 32 000 euroni, kui Järvamaal lõhkus torm ühes majapidamises kolme hoone katused ja kasvuhooned, murdis puid ja kahjustas maja kõrvale pargitud sõidukit.

If Kindlustuse kahjukäsitlusosakonna juhi Taavi Kiibuse sõnul näitavad suured kahjunumbrid selgelt, et tugev tuul ja sademed võivad kujutada otsest ohtu nii kodudele, varale kui ka sõidukitele.

„Sügistormid on Eestis juba tavapärane paratamatus, kuid viimase kümne päeva tugev tuul, sagenenud vihmahood, rahe ja äike on mullusega võrreldes mitmekordistanud loodusjõudude poolt tekitatud kahjusid. Üksnes äike on augustis põhjustanud Ifi klientidele üle 60 varakahju. Järsult kasvanud varakahjude arvu tõttu palume klientidel varuda kannatlikkust, sest kahjude lahendamine võib tavapärasest veidi rohkem aega võtta,“ ütles Kiibus.

Sagedasemad loodusjõududest tingitud kahjud on tugeva tuulega rebitud katused, äikesest põhjustatud elektriseadmete rikked, katkised uksed ja aknad, murdunud puud ja rahe põhjustatud augud katustes.

Enim tormikahjude teateid on viimase kümne päevaga tulnud Harjumaalt (140), Lääne-Virumaalt (23), Ida-Virumaalt (22), Tartumaalt (18), Järvamaalt (15) ja Pärnumaalt (15).

Tormi õppetunnid ehk neli soovitust, kuidas ära hoida sagedasemaid tormikahjusid:

  • Äikese lähenedes või kodust lahkudes eemalda vooluvõrgust elektroonikaseadmed ja ühenda lahti telefoni-, võrgu- ja muud sidekaablid. Enim saab äikese tõttu kahjustada elektripistikusse jäetud koduelektroonika nagu televiisorid, ruuterid ja digiboksid. Pikendusjuhtme välja lülitamisest ei piisa, ka see tuleb vooluvõrgust lahti ühendada.
  • Veendu, et Sinu maja ja kõrvalhoonete katused on hooldatud ja korralikult kinnitatud. Enamasti on just plekk-katuste puhul suurimaks probleemiks, et katus on kinnitatud kas liiga väheste või liiga lühikeste kruvidega. Tuule jõud on suur ja nõrgema kinnitusega katusenurga korral võib tuul kogu katuse kaasa viia.
  • Jälgi, et maja seintel ei oleks aja jooksul pragunenud krohvi ega murenenud vuugivahesid. Ka korsten peab olema hooldatud, et ägedam vihmavesi ei saaks lahtiste katuseharja- või korstnaplekkide kaudu majja tungida. Tugeva saju ajal surub vesi läbi pragude, koguneb ja leiab väljapääsutee. Kui vesi tungib läbi maja katuse või seina, siis kindlustus hüvitab vaid sellised veekahjustused, mis on otseselt tormist tingitud, näiteks kui tuul viis kaasa katuse või kangutas lahti katuseharjaplekid.
  • Kontrolli, et Sinu kindlustusleping hõlmaks ka koduse vara kindlustust. Tormikahjud kuuluvad hüvitamisele kõikide kodukindlustuse pakettidega. Kui tuule poolt lõhutud katuse tõttu saab veekahjustusi näiteks mööbel, siis selle kahju korvamiseks on vajalik ka koduse vara kindlustus. ​