Kas oled mootorratta hooajaks valmis?

Maantee, tuul ja mootorratas — on, mida oodata! Kas oled selleks kõigeks valmis? Oleme Sulle kokku pannud meelespea, kuidas motohooajaks valmistuda.

Tutvu motokasko võimalustega

Hoiad juba hoolega ilmaprognoosil silma peal, et saaks ometi tsikliga maanteid vallutama minna? Pea veel veidi hoogu — enne teele asumist veendu, et Su mootorratas oleks igati sõiduks valmis ja oled teinud kõik, et Su sõidud saaks sujuda turvaliselt.

#1 Rehvid

Kontrolli rehvirõhku ja vaata üle rehvide seisukord.
Rehvimuster peaks olema vähemalt 1mm sügavune. Kui mustrit on vähem, rehv on „kandiline“, leiad sellelt pragusid või teisi kahjustusi, on aeg see välja vahetada.
Samuti võiks välja vahetada rehvid, mis on vanemad kui viis aastat.

#2 Ole nähtav!

Kui aku on ühendatud, kontrolli, kas kogu elektroonika töötab: vaata üle lähi- ja kaugtuled, tagatuli, piduri- ja suunatuled, samuti helisignaal.  See on Su enda turvalisuse huvides, et oleksid teel nähtav!
Pööra tähelepanu ka mootorratta näidikute märgutuledele – kui mõni neist põleb, tuleb viga kõrvaldada.

#3 Vedelike tase

Veendu, et mootoriõli ning jahutus- ja pidurivedeliku tase oleks normis. Kindlasti vaata üle ka tihendid ja esiamordid – et kusagilt ei oleks lekkeid.
Lisaks pööra tähelepanu pidurivedeliku värvusele: tume, hägune pidurivedelik on märguandeks, et tuleb minna seda vahetama.

#4 Saa pidama!

Enne igat sõitu kontrolli kindlasti, kas pidurid peavad. Avastada keset liikluskeerist, et piduritega on jama, on selgelt liiga hilja ning olukord võib väga kehvasti lõppeda.
Lisaks vaata üle, et mootorratta kett või rihm oleks paraja pingsusega. 

Enne maanteele suundumist tee üks rahulik testring ja veendu, et kõik on hästi – rehvid haakuvad kenasti pinnasesse ja kõrva ei hakka mõni kummaline heli, mida ratas tegema ei peaks.
Rooli kontrollimiseks tee mõned tagasipöörded, pidureid kontrolli paari äkilisema katsetusega. Kui kõik tundub õige, täida paak ja oled valmis teele asuma!

Turvalist sõitu!

# Kas kindlustus on olemas?

Liikluskindlustus on kohustuslik kindlustus kõigile liiklusregistris registreeritud sõidukitele. Selle alusel hüvitatakse Sinu sõidukiga teistele isikutele või nende varale tekitatud kahjud. Vaata üle, kas Su liikluskindlustus kehtib. Kui ei, saad selle mugavalt vormistada Ifi iseteeninduses.

Lisaturvatunnet pakub mootorratta kaskokindlustus. Jah, ka mootorrattale saab teha kaskokindlustuse!
Erinevalt liikluskindlustusest hüvitatakse kaskokindlustuse puhul Sinu mootorrattale tekkinud kahju ka siis, kui põhjustad ise avarii või juhtub mõni muu õnnetus. Muide, motokasko kaitse alla käivad lisaks mootorrattale ka kiiver ja kaitseriietus ning võtmed!
Loe lähemalt, millist kaitset pakub Ifi mootorratta kaskokindlustus.

Mootorratas — valmis! Aga Sina ise?

  • Järgi liikluseeskirju!

    Kõige sagedamini toimuvad õnnetused liikluseeskirjade eiramise ja valede sõiduvõtete tõttu. Kahju suurus sellistes õnnetustes võib olla 4000–7000 eurot või rohkemgi.

  • Dress for the slide, not the ride

    Isegi lühikestel sõitudel on juhi ja kaassõitja turvalisus peamine: kanna alati kiivrit, motoriideid ja jalatseid ning kaitse silmi. Mida erksamates toonides riietus ja kiiver, seda paremini oled liikluses nähtav.

  • Tähelepanu 360°

    Ole tähelepanelik kõige suhtes, mis toimub liikluses Sinu ümber — ees, taga, kõrval; arvesta ka pimenurka. Arvesta sõiduvõtete valikul alati tee-, ilma- ja liiklusoludega.

Mootorratta kaskokindlustusega on kaitse all ka kiivrid ja mootorratturi kaitseriided
Mootorrattakasko kindlustab lisaks mootorrattale ka 1000 € ulatuses juhi ja kaasreisija mootorrattakiivrid ning kaitseriided. Foto: Tuzson Turjányi / Bálint Herczeg-Kis

Turvaliselt teel olenemata ilmast

Oled teinud kõik endast oleneva, et saaksid nautida iga mootorrattaga läbitud kilomeetrit. Aga Eestimaa ilm pakub kõikvõimalikke põnevaid elamusi. Seegi on tegur, millega arvestada – vali ilmastikuoludele sobivad sõiduvõtted, et retk kulgeks ikka turvaliselt.

# Vihm

Statistikale tuginedes juhtuvad valusaimad õnnetused siis, kui sõiduk kaotab libedal teel juhitavuse. Vihmasajus vali pigem mõõdukas kiirus. Arvesta sellega, et pidurdusteekond pikeneb ja on vesiliu oht. Kui aga kallab nagu oavarrest, on mõistlik pigem peatuda ja oodata sajuhoo möödumist. Tee servas peatudes ära unusta ohutulesid – tee ennast nähtavaks!

 # Tuul

Tuulise ilmaga vali sobiv, ühtlane kiirus. Külgtuulde sattudes proovi sõita raja keskel — nii on rohkem turvalist mänguruumi, kui tuul peaks sind trajektoorilt kõrvale kallutama.

# Päike

Loojangu ajal sõites pimestavad juhte samaaegselt nii madal päike kui ka vastutulevate sõidukite tuled. Aga ka päeva ajal võib ere päike juhte segada. Seetõttu on oluline hoolitseda hea nähtavuse eest — kiivri visiir peaks olema puhas ja kriimudeta. Valvas tasub olla ka siis, kui päike paistab tagant, sest sel juhul võib see pimestada vastutulevaid juhte.

Turvalisi sõite kogu hooajaks!

Ja kui midagi juhtub, oleme Sinu kõrval.