Matka ABC: kuidas matkaks valmistuda ja mida kaasa võtta

Väljas on suur suvi ning metsa- ja matkarajad kutsuvad end avastama. Nüüd on aeg pakkida asjad, panna arvutis peale puhkuseaegne automaatvastus ja sukelduda looduse rüppe. Värske õhk, rahustav linnulaul ja saavutusrõõm matka lõpus – kas on veel midagi paremat linnakärast põgenemiseks ning tervise ja heaolu turgutamiseks?

Paarike matkab mägisel maastikul. Igal matkal hoolitse enda korraliku varustuse ja ohutuse eest. Õnnetusjuhtumikindlustus on abiks, kui midagi ootamatut juhtub.

Kui ihkad enamat kui lühikest jalutuskäiku mere ääres, siis ära uisapäisa uksest välja torma. Matkaraja väljakutseid ei maksa alahinnata – eriti juhul, kui Sul napib matkakogemusi. Hoolikat ettevalmistust nõuab isegi ühepäevane matk, rääkimata siis mitu päeva kestvatest retkedest.

Et aidata Sul vallutada matkadel uusi tippe või läbida unistuste radu, panime kokku nimekirja kõige olulisemast, millega matka puhul arvestada. Planeerimine, varustus, turvalisus – leiad siit kogu olulise info selleks, et oma matkaseiklustest maksimum võtta.

1. Tee korralik matkaplaan

Matk Alpides, Tatrates või mujal mägedes on võrreldes matkaga Eestis või lähiriikides paras pähkel. Nende piirkondade rajad pole mitte ainult pikemad ja raskemad, vaid need võivad olla ka oluliselt ohtlikumad ja keerulisemad läbida.

Kui tead juba, kuhu järgmiseks matkale lähed, võta aega ja uuri, mis Sind ees ootab. Milline on sealne maastik, kas seal on palju kive, kas mets pakub varju või mitte? Kontrolli, milline on matka raskusaste, kui pikk on tee, kui järsk on tõus, kui kiiresti seda rada keskmiselt läbitakse. Kas Sul on selleks teekonnaks piisavalt aega ja jõudu?

Arvesta ka võimalike lubade ja sissepääsutasudega ning ära unusta looduse ja ilmastikuolude muutumist – mõnel matkarajal võib isegi suvel lund ja jääd leiduda.

Kõrge heina seest piilub metskits - matkal võib ette tulla ootamatuid kohtumisi ja muid ettenägematusi. Ole nendeks valmis.

Rakendused AllTrails ja Komoot, aga ka rahvusparkide ja looduskaitsealade kodulehed on matkajatele suureks abiks, pakkudes matkaradade ülevaateid ja kirjeldusi ning värsket infot. Samuti tasub liituda matkateemaliste gruppidega Facebookis, kus teistelt matkajatelt nõu ja soovitusi küsida.

2. Võta füüsilist ettevalmistust tõsiselt

Mägedes matkamine on midagi hoopis muud kui niisama pargis jalutamine. Kui Sind ootab ees mitu kilomeetrit ronimist, olgu siis järjest või jupikaupa, pead olema piisavalt tugev ja vastupidav, et sellega edukalt hakkama saada. Kui tegeled regulaarselt tervisespordiga, siis Sul tõenäoliselt lisatreeninguid vaja ei lähe. Aga kui kardiotrennid ei kuulu Su iganädalaste harjumuste hulka, siis hakka kindlasti paar kuud enne matka tõsisemalt harjutama ja valmistuma.

Ülekoormusest tingitud vigastuste vältimiseks alusta poolepäevaste matkadega loodusradadel või teistes sobivates kohtades ning pikenda distantse järk-järgult. Pea meeles, et matka ajal kannad varustust kaasas, seega on mõistlik katsetada seljakotti matkale planeeritud raskusega, et keha sellega harjuks.

Pikad matkad, kus mõnikord tundub, et lõppu ei paistagi, võivad kurnata nii keha kui ka vaimu. Keerulistel hetkedel võib tekkida soov käega lüüa ja matk pooleli jätta. Seetõttu tasub teada nippe ja võtteid, mille abil ka vaimset poolt turgutada. Näiteks võid endale korrata positiivseid kinnitusi („Ma olen nii tubli, ma saan hakkama küll“), kuulata inspireerivat muusikat või ajada juttu teiste matkajatega, kes mõjuvad motiveerivalt. Lihtsalt leia see strateegia, mis Sinu puhul kõige paremini toimib.

3. Ära alahinda ilma

Isegi kui all orus valitseb soe suveilm, ei tähenda see, et üleval mägedes on samasugused tingimused. Raja alguspunkti ja mäetipu temperatuuride vahe võib olla isegi 20 °C. Mida kõrgemale ronid, seda rohkem kimbutab ka päike, nii et kanna kindlasti mütsi ja kasuta päikesekaitsekreemi. Samuti joo piisavalt vett, et vältida ülekuumenemist ja vedelikupuudust.

Pea meeles, et mägisemates piirkondades võib ilm muutuda kiiresti ja dramaatiliselt. Pilvitule ja päikeselisele hommikule võib järgneda tormine pärastlõuna.

Matkale mineku hommikul kontrolli alati ilmateadet, kuid valmistu ka ootamatuteks olukordadeks. Võta vihmajakk kaasa isegi siis, kui prognoosi järgi on saju tõenäosus väike, ning ära tüki mägedesse matkama päeval, mil ennustatakse tormi.

Mees tugevas vihmasajus - õnneks on tal vihmajope! Ka korraliku matkavarustuse hulka peaks kuuluma tõhus vihmakaitse.

Tugev vihmasadu võib muuta rajad libedaks ja märksa ohtlikumaks. Seega tasub retki planeerida paindlikult – kui võimalik, peatu samas piirkonnas mitu päeva, nii et saad vajaduse korral matkaplaane ringi teha selle järgi, kuidas ilm muutub.

4. Riietu nutikalt

Pikemale matkale minnes on õige riietuse valimine ülimalt oluline. Kuna viibid õues terve päeva või isegi mitu päeva ning kogu garderoobi kaasa võtta ei saa, siis vali võimalikult kerged ja hingavad riided, mida saad kasutada kihtide kaupa, vastavalt ilmastikuolude muutumisele.

Olenevalt ilmast pane alumiseks kihiks selga niiskust imavad riided, mis hoiavad higi nahalt eemal. Jahedama ilmaga lisa soojendav kiht, näiteks fliis, ning kõige peale tõmba vihma- ja tuulekindel pealiskiht. Väldi puuvilla, kuna see hoiab niiskust kinni, nii et lõpuks võib Sul hakata külm ja ebamugav.

Hädavajalikud on mugavad ja vastupidavad matkasaapad, mis toetavad pahkluud. Samuti tasub soetada korralikud matkasokid. Enne suurele matkaseiklusele suundumist kanna kindlasti saapad paaril lühemal matkal sisse, et jalad uute saabastega harjuksid. Nii vähendad pitsitusest või hõõrdumisest tekkivate villide ohtu.

5. Paki matkale kaasa üksnes vajalik

Matkal on iga gramm seljakotis sama oluline kui seljakoti enda mugavus. Kui Sul spetsiaalset matkaseljakotti veel pole, siis kaalu selle ostmist. Korralik matkaseljakott on kerge ja mugav, mahutab kõik olulised asjad ning toetab Su selga, nii et tõsisemal matkahuvilisel tasub see investeering kindlasti ära.

Matkavarustust pakkides eelista kergeid esemeid. Võta kaasa kõik, mida kindlasti vajad, aga mitte ka rohkem. Ära koonerda vee ega energiarohkete snäkkidega – kumbagi pole kunagi liiga palju. Kindlasti võta kaasa esmaabivahendid, piisavalt päikesekaitsekreemi ja akupank, mille abil oma seadmeid laadida saad. Ja kui kavatsed matkata ka varahommikul, õhtul või vähese nähtavusega kohtades, ära unusta tasku- või pealampi.

Rändaja vaatab ranniku pilliroos merele

Nutikas oleks võtta kaasa ka matkaraja või piirkonna väljatrükitud kaart – see võib osutuda vajalikuks olukorras, kus mobiililevi veab alt – ja see võib mägises piirkonnas kergesti juhtuda.

6. Ohutus ennekõike

Seiklused on põnevad ja ägedad, kuid turvalisust ei tasu kunagi ohtu seada. Enne matkale suundumist veendu, et Sul oleks kaasas kogu varustus, mida vajad just selle matka edukaks läbimiseks. Uuri plaanis olevat marsruuti põhjalikult ja võta kaasa matkakepid, kiiver ja/või nuga, vastavalt konkreetsele maastikule.

Alati kui võimalik, mine matkale koos kaaslasega või palka endale giid, eriti kui lähed keerulistele või tundmatutele radadele. Kui matkad üksi, anna alati kellelegi teada, kuhu kavatsed minna, millise marsruudi oled plaani võtnud ja millal sealt eeldatavasti tagasi jõuad. Ära hinda oma füüsilist vormi ega vastupidavust üle – asu tagasiteele enne, kui oled täiesti kurnatud. Ja mis kõige olulisem, püsi märgistatud radadel ja järgi ametlikke silte. Märgistamata või alternatiivsetele teedele eksimine võib kujuneda äärmiselt ohtlikuks. 

7. Ära unusta taastumist

Edukale matkale järgneb tihti elevus, nii et tahad ruttu järgmist seiklust kavandama asuda. Kõigepealt anna endale siiski aega, lase kogemusel settida ja sea esikohale taastumine. Venita lihaseid, joo rohkesti vett ja söö tavalisest toitvamat sööki. Kui oled läbinud eriti raske ja pingutava matka, kaalu võimalust lubada endale terve päev puhkust.

Su keha vajab aega, et taastuda, eriti juhul, kui kavatsed lähiajal veel matkata. Korralik taastumine aitab vältida vigastusi, aga lisaks kindlustab, et oled täielikult valmis ka järgmiseks matkaseikluseks – seda nii füüsiliselt kui ka vaimselt.  

Paarike naudib puhkehetke looduses oma matkabussi kõrval.

Ifi õnnetusjuhtumikindlustus ei kaalu midagi, kuid annab meelerahu

Matkamine on üks toredamaid tegevusi, mida vabas õhus ette võtta, kuid see nõuab nii austust looduse vastu kui ka läbimõeldud ettevalmistusi. Piisav eeltöö iga matkaraja kohta, õige varustuse valimine ning enda vaimne ja füüsiline ettevalmistus on võti ohutu ja nauditava kogemuse juurde.

Sellest hoolimata ei saa isegi parima ettevalmistuse abil kõiki riske vältida. Ilm võib ootamatult muutuda, igaüks meist võib kogemata libastuda või jõuab Su keha äkki lihtsalt viimase piirini. Üks viis, kuidas endale rohkem meelerahu pakkuda, on Ifi õnnetusjuhtumikindlustus. See ei lisa Su seljakotile üldse kaalu, kuid võib keerulistes olukordades ülimalt oluliseks osutuda. Kahjust saad vähese vaevaga teatada Ifi iseteeninduses või äpis If Mobile Baltics.

Lisaks: kui kavatsed matkata teistes riikides, vormista endale kindlasti reisikindlustus. Uuri lähemalt lisakaitseid ja pane endale kokku selline kindlustus, mis vastab Sinu vajadustele kõige paremini.

Sulle võib veel huvi pakkuda: