Elupäästjad ja vabatahtlikud aktivistid pälvisid sangari tiitli

Raudteel hulkuva väikese lapse päästnud rongijuht, ligi kaks nädalat metsatulekahjuga võidelnud mitme lapse ema, põlevast majast perekonna välja toonud ettevõtja ja ülimalt aktiivne vabatahtlik noormees - need neli pälvisid täna If Kindlustuse tänuüritusel 108 kandidaadi seast sangari tiitli koos 1000 eurose tšekiga väljateenitud puhkusele.

If Kindlustus on teist aastat järjest otsinud Eestist neid tublisid vabatahtlikke päästjaid, abipolitseinikke kui ka tavalisi inimesi, kes on päästnud kellegi elu, hoidnud ära mõne kuriteo ja õnnetuse või muul moel aidanud muuta Eesti elu turvalisemaks. Sel aastal esitati rekordiliselt 108 sangarlikku tegu.

If Kindlustuse juhatuse liikme Artur Prauni sõnul kutsuti kampaania „Otsime sangareid“ ellu seepärast, et julgustada inimesi märkama tublisid inimesi meie ümber. Laekunud lugude pealt võib tema sõnul näha, et inimesed märkavad ja hoolivad neist kangelastegudest.

„Tänavu oli lõpliku valiku tegemine eriliselt raske, sest esitatud 108 kandidaadi seas oli koguni 15 elupäästjat, kes kõik väärivad erilist tänu. Lisaks üksikutele kangelastegudele oli ka palju neid, kes pärast päevatööd ja oma perede kõrvalt aitavad aktiivselt kaasa vabatahtlikena – näiteks abipolitseinikuna või vabatahtliku päästjana. Meil on põhjust nende inimeste üle uhke olla ja tunneme vajadust selle projektiga jätkata ka järgmistel aastatel,“ lisas Praun.

Sel aastal pälvisid If Kindlustuse 1000 eurose reisitšeki koos reisikindlustusega vabalt valitud sihtkohta ning aastase õnnetusjuhtumikindlustuse järgmised sangarid:

“Aasta eestvedaja” Ervin Orgmets - 26-aastane Viru-Nigulast pärit noormees on oma igapäevase töö kõrvalt aktiivne vabatahtlik, kes tegutseb korraga kõikides turvalisusega seotud organisatsioonides, mida me suudame ette kujutada. Ervin on aktiivne abipolitseinik, vabatahtlik maapäästja, vabatahtlik merepäästja, vabatahtlik elupäästja kiirabibrigaadis ja ta kuulub ka Kaitseliitu. Lisaks sellele osales Ervin eelmisel aastal aktiivselt metsatulekahjude kustutamisel ja aitas mullu augustis Käsmu rannas päästa 70-aastase mehe elu, kellele sõitis ujumise ajal otsa kaater. 

“Aasta märkaja” Dmitri Shalintsev - Elroni rongijuht Dmitri sõitis möödunud aasta 7. augusti südapäeval Tallinnast Pääskülla, kui ta märkas Rahumäe reisijate ooteplatvormi juures ühel hetkel midagi ehmatavat. Kõrval asuvatel raudteerööbastel jalutas üksinda väike, vaid 2,5 aastane laps. Rongijuht peatas rongi ja sai teada, et poiss ei teadnud, kus ta vanemad on. Dmitri teavitas häirekeskust ja politseipatrull toimetas lapse vanemate juurde tagasi. Tegemist oli väga ohtliku situatsiooniga, kuna antud piirkonnas on rongiliiklus kahesuunaline ja väga intensiivne. Hiljem selgus, et poisipõnn oli koduhoovist ise jalutama läinud.

“Aasta eeskuju” Reet Kanger - Aegviidu kooli õpetaja ja kolme lapse ema Reet on juba kümme aastat olnud aktiivne vabatahtlik päästja Aegviidu Päästeseltsis. Reet võitles mullu suvel Eesti suurima, üle 11 öö ja päeva lõõmanud Vikipalu metsapõlenguga ligi kaks nädalat jutti. Reet oli igapäevaselt väljas nii peale tööd kui kohati uneajast, et hävitustööle piir panna. 

“Aasta elupäästja” Janno Valdmann - Kehra jaamahoone pitsakohviku omanik Janno Valdmann hakkas mullu 31. oktoobri õhtul koju minema, kui ta märkas ühte põlema süttinud elumaja. Janno helistas kohe hädaabinumbril 112 ning sisenes põlevasse majja, aitas emal ja kahel väikesel poisil joped selga ning nad majast välja. Endise päästjana tegi Janno lisaks veel kõik selle nimel, et hädas pere maja maha ei põleks. Ta lülitas välja elektri, tegi päästjate jaoks väravad lahti, näitas päästjatele kätte, kus põleb, ning aitas naise ja lapsed kiirabiautosse. Kehra komando kiitis hiljem, et Janno Valdmanni vapper ja ennastsalgav tegutsemine lihtsustas elukutseliste päästjate tööd ning säästis põlema süttinud maja kõige hullemast.