Kolm peamist põhjust, miks on kevadeti enim klaasikahjusid?

Statistika kohaselt toimub enim klaasikahjusid kevadel märtsist maini.

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Martin Kuke sõnul võib viimase viie aasta statistika põhjal väita, et enam kui 30% aastas toimuvatest klaasikahjudest leiavad aset kolmel kevadkuul.

„Kui vaadata kõikide kahjude hulka, siis klaasikahjude osakaal on kevadel isegi pea pool kõigist kaskokahjudest, samas kui muul ajal on klaasikahjud ligi kolmandik juhtumitest. Klaasikahjude põhjuseid on erinevaid, siiski on praegusel aastaajal mitmeid omadusi, mis klaasikahjude arvu veelgi suurendab,“ selgitas Kukk.

Kolm peamist põhjust klaasikahjudeks kevadel:

  1. Kivid kevadisel teel – ligi 90% juhtumitest, mis viivad klaasi parandamise või vahetamiseni, saavad alguse kivitäkkest. Kevadeti on teedel kive enim ja seega neid õnnetusi ka rohkem juhtub.
  2. Temperatuuri mõju esiklaasile – külma või jäätunud klaasi soojendamine on tihti üheks mõjutajaks, kuidas juba tekkinud kivitäkkest areneb aknale pragu. Lisaks tekitab akende puhastamine kaabitsaga klaasile lisapingeid ja võimalikke pragusid.
  3. Löökaugud -  kevadeti läbi löökaukude sõites võib see tekitada juba olemasolevast täkkest aknale prao.

Ettevaatust äärekivile parkimisel

Paljudele ootamatult on tegelikkuses klaas oluline detail kogu auto kere jäikusest.

„Liimitud klaas tagab enamgi kui 30% kere jäikusest. Kuna klaas peab hoidma kere jäigana, siis mõjutavad erinevad väänded ja pinged ka autoklaase. Näiteks kui auto pargib ühe ratta või ühe küljega tee äärekivile, tekib keres pinge, mis kandub üle klaasile ja pole mingisugune ime, kui tundidega joonistub auto klaasile olemasolevast täkkest selgelt nähtav pragu,“ lisas Kukk.

Terve klaas hoiab auto turvalisena

Klaas on auto kere detail, millel on oluline osa turvaseadmete toimimisel.

„Täkkega klaas on turvarisk, kuna klaasi jäikus on sellest mõjutatud. Ka ratturile ei soovita me kanda defektiga või juba kukkumise tagajärjel kannatada saanud kiivrit, seega samamoodi tähtis on turvalisuse vaates hoida auto klaasid tervetena,“ lisas Kukk

Kui avastad autoklaasil täkke, pöördu esimesel võimalusel klaasiteeninduse poole, et jätkata turvalist liiklemist. Väiksema täkke parandamisele kulub vaid mõnikümmend minutit ning tavaliselt pole selleks eraldi vaja aega ette broneerida.