Kokkupõrge metsloomaga - kas põdrakasko või metslooma kindlustus eksisteerib?

Anname soovitusi, kuidas toimida kokkupõrkel metsloomaga ja tutvustame põgusalt metsloomadega kokkupõrke statistikat If Kindlustuse näitel. 

Kokkupõrge metsloomaga - kuidas valmistuda nii suvel kui talvel teedel valitsevaks ohuks?

Kokkupõrge metsloomaga - kitsega, põdraga aga ka jänese või metsseaga - on üks tavapärasemaid kaskokindlustust puudutavaid kindlustusjuhtumeid. If Kindlustuse näitel on tervelt 6% kõigist kindlustusjuhtumitest seotud just metslooma õnnetusega. Peamised kokkupõrked on kas kitse, põdra või jänesega.

Kuidas toimida õnnetusel metsloomaga ja ennast kokkupõrkest tingitud ootamatute kulude eest kaitsa ehk kas “metslooma kindlustus”, "põdrakasko" või "põdrakindlustus" eksisteerib? Anname vastused peamistele küsimustele. 

Kas kindlustus katab kulud, mis tekivad õnnetust kokkupõrkest metsloomaga ehk kas eksisteerib metslooma kindlustus? Põdrakasko? 

Jah, kaskokindlustus katab!

Kuigi roolis olles tuleb alati olla võimalikult tähelepanelik, on metsloomaga kokkupõrge vahel ka hoolsale autojuhile paratamatu. Ootamatult hüppab kits teele ning ei päästa ei pidurdamine, gaasi lisamine ega rooli kõrvale keeramine - ja kokkupõrge ongi vältimatu!

Teatavasti on Eesti tuntud ka kui “metsade maa” ning selliseid olukordi lihtsalt tuleb ette. Oled ehk sinagi kogenud olukorda, kus kits napilt esitulede eest üle tee jookseb? Või näinud teepeenral luusivat põtra, mille peale koheselt pidurit vajutad ning siis 2 korda kiiremini põksuva südamega teepeenral hetkelise sõidupausi võtad. Üldiselt laabuvadki sellised napikad juhud vaid ehmatuse ja kõrge pulsiga, kuid nii mitusada kilo kaaluv põder kui 5-7kg jänes võivad maanteel autole ettes hüpates kriitilist kahju luua. Seda nii autosõitjale endale, kaasreisijatele kui sõidukile. 

Metslooma kindlustus? Põdrakasko?

Metslooma kindlustust (või metslooma kaskot, põdrakaskot) autole eraldi ei pakuta, küll aga aitab sellisel ootamatu õnnetuse kulusid katta sõidukile tehtud kaskokindlustus.

Tutvu kindlasti oma kasko tingimustega. If Kindlustuses on metsloomale otsasõidust tekkinud kahjude korral omavastutus 0€. Mistahes paketi kaskokindlustusega kuuluvad Ifis hüvitamisele nii loomale otsasõidust kui selle vältimisest tekkinud kahjud.  Tutvu veel 6 olukorraga, kus Ifi kaskopaketis omavastutust tasuma ei pea

Kuidas metslooma ja auto kokkupõrget vältida?

Alati ei olegi võimalik loomaga kokkupõrget vältida. Metsloomadel on aastakümnete, isegi aastasadade jooksul kujunenud oma rajad, kus nad liiguvad - osa neist ületab sõiduteid. Täna on küll ohtlikumate maanteede juurde ehitatud aiad ja ökoduktid - ulukite liikumiseks spetsiaalselt loodud sillad - siiski on võimatu neid kõikjale ehitada. Liikluse vahele peab säilima ka looduslik ökosüsteem.

Metsloomadega õnnetusi ei saa lõpuni ära hoida, kuid saad ootamatusteks paremini valmistuda järgnevalt:

 • Metsavahelisel teel sõida alati kõrgenenud tähelepanekuga, eriti kui liikled esimeses aovalguses päiksetõusu või viimases videvikus ning päikeseloojangu ajal. Just varahommikul ja õhtuhämaruses on metsloomad kõige aktiivsemad ning tihti ka hulljulged teed ületama ja sealseid ohtusid trotsima. Lisaks meeldib loomadele kerge uduvihm ja tuisk.
 • Kui kevadel on loomadel jooksuaeg ning neid kohtab tavapärasest tihemini, siis sügisel algab jahihooaeg, mis ulukid samuti rohkem liikvele ajab. Sisuliselt on metsloomaga teel kohtumine tõenäoline igal aastaajal. Ära kaota valvsust!
 • Jälgi maanteele üles pandud põdramärke, mis sind metsloomade harilikel ületusteedel hoiatavad. Tea, et märkidega näidatud piirkonnas on varem metsloomadega kokkupõrkeid ja avariisid toimunud!
 • Tutvu riigi maanteede loomaohtlikkuse kaardiga, mis Maanteeamet ja keskkonnakonslultatsioonifirma Hendrikson&Ko koostanud on. Nii näed interaktiivsel moel ka ette, kus viimastel aastatel enim liiklusõnnetusi toimunud on ning saad ennast ohtlikumateks kohtadeks valvele seada.
 • Veendu, et sinu sõiduk oleks heas olukorras - korralikud pidurid, kojamehed ja rehvid, mis tihti kokkupõrke vältimise ennetustööd aitavad ära teha. 
 • Jälgi kiirust! Eriti põdramärkidega piiratud ohtlike lõikude korral - nii annad endale rohkem võimalusi ohuolukorras reageerimiseks. 
 • Kui näed üht looma teed ületamas, ole valmis et järgneb veel teine… või isegi kolmas. Kord looma teepervel märganud, vähenda kiirust ja vajadusel peata korraks auto ja hinda olukorda. Ei ole harv juhus, kus loomad liiguvad koos mitmekaupa. 
 • Vaata üle, et sinu autol kehtib kaskokindlustus ja tutvu lähemalt ka  metslooma kokkupõrget puudutava kindlustuskaitse tingimusega. If Kasko puhul omavastutus puudub ja kuigi õnnetused on ebameeldivad, aitab kindlustus hiljem vähemalt auto parandamise kulutusi katta. If Kindlustuses tehtud kasko olemasolu saad kontrollida Ifi iseteeninduses.

If teeb koostööprojekti koos Jahimeeste Liiduga, et teha Eesti teed nii loomadele kui autojuhtidele ohutumaks. Tutvu Ifi ja Jahimeeste Liidu valgusrefektorite projektiga.

Mida teha metsloomaga kokkupõrke korral?

Kui kokkupuude metsloomaga on toimunud siis hinda kiirelt olukorda. Enda või kaaslaste vigastuse korral tuleb viivitamatult kiirabi kutsuda- helista 112! Võta teadmiseks, et isegi kui sina ja sinu kaasreisijad on tänastes turvalistes autodes kokkupõrke järel terved, siis loomal nii hästi minna ei pruukinud.

Anna avariis hukkunud või vigastada saanud loomast teada telefonil - 1247. Nii ei jää vigastatud loomad teele piinlema, suured korjused vedelema ning teistele liikluses olijatele ohtlikke olukordi põhjustama.

If Kasko puhul aitab autoabi vajadusel sõidukõlbmatu auto seisukorra juures ka puksiirteenusega. Autos viibinutele korraldatakse transport ning kannatada saadud sõiduk parandatakse. If Kindlustusega saab ööpäevaringselt abi ja õnnetuse korral ühendust võtta Kindlustustelefonil 777 1211. 

Hea teada: metsloomad teel!

Näited põhinevad If Kaskokindlustuse info põhjal:

 • Enamik kokkupõrkeid, suisa 72% juhtub kitsedega; 
 • Kõige ohtlikumad on õnnetused põtradega, kus vigastused on suurimad nii inimestel kui autodel. Keskmised kahjud jäävad seal ca 4500€ vahemikku, aga on ette tulnud ka kahjusid 30 000-40 000€ ulatuses
 • Viimase aastaga (2018 vs 2019) on metsloomaga juhtunud õnnetuste hulk kasvanud 12%. Enim on metsloomaga (sh põdrad) kokkupõrked sagenenud Pärnumaal.  Tutvu kindlasti Eesti maanteede loomaohtlikkuse kaardiga, mis kõige ohtlikumad teelõigud Sulle visuaalselt tuvastab.

If Kasko pakub lisaks metslooma kindlustusele erinevaid kindlustuskaitseid sisuliselt igaks olukorraks, ettevaatamatuseks ja õnnetuseks. Tutvu kindlasti If Superkasko Lux+ võimalustega ning arvuta kasko kalkulaatoris oma kasko hind. 

Udu, uduvihm, hommikuvalgus ja õhtuhämarus on ohtlikumad ajad, mil metsloomadega kokkupõrkeid juhtub
Udu, uduvihm, hommikuvalgus ja õhtuhämarus on ohtlikumad ajad, mil metsloomadega kokkupõrkeid juhtub