Ettevõtete autopargid liiguvad järjest enam elektriautode poole

Nagu ühiskonnas laiemalt võib aina enam märgata elektriautosid, nii kasutavad ka ettevõtted oma autoparkides elektriautosid üha rohkem, selgus If Kindlustuse Balti riikide kindlustusportfellide analüüsist.
27.06.2024

Ettevõtete autoparkides on üha enam elektriautosid, selgus If Kindlustuse analüüsist

If Kindlustuse Balti riikide kindlustusportfellide analüüsist selgus, et kui 2021. aastal moodustasid ettevõtete autoparkides elektriautod sõiduautodest laias laastus 1,6%, siis 2022. aastal tõusis see näitaja 2,6%-ni, 2023. aastal 4,7%-ni ja 2024. aastal juba 5,4 protsendini.

If Kindlustuse Balti kahjukäsitluse üksuse juhi Tiit Kolde hinnangul on ettevõtjad oma kalkulatsioonides ja otsustes jõudnud järeldusele, et nad vajavad aina enam elektriautosid.

„Kui igal aastal läheb ligi üks protsent autopargist üle elektriautodele, on trendi ja kasutatavate autode arvu muutus selgelt märgatav. Näeme, et Eesti ettevõtted on vaid kahe aastaga, 2021–2023, viinud elektriautode osakaalu sõiduautode hulgas 1,9 protsendilt 4,6 protsendini. See näitab, et aina enam ettevõtjaid peab elektriauto kasutamist vajalikuks, seda nii jätkusuutlikkuse kui ka pikaajalise säästmise mõttes,“ selgitas Kolde.

Mida eelistatakse elektriauto valikul?

Elektriauto valikul eelistavad Balti riikide ettevõtted järgmisi automarke: Tesla, Volkswagen, Audi, Renault, Škoda, Nissan, Kia ja Hyundai. Arvuliselt on ettevõtete elektriautode seas kõige enam Tesla mudeleid, kuid ka Euroopa ja Aasia autotootjate sõidukid leiavad ettevõtete poolt järjest laiemat kasutust.

„Ettevõtted jälgivad aina tähelepanelikumalt seda, kuidas nende töötajad ja kaubad liiguvad. Näiteks If Kindlustuses vähendame Balti riikides kasutatavate jagatavate sõidukite hulka kolmandiku võrra, uuteks autodeks valime võimalusel elektrisõidukid, lisaks kasutame autojagamisplatvorme ja taksosid. Teatud piirkondades, kus laadimisvõimalusi on veel vähe, kasutame mõnda aega hübriidautosid, kuid linnades on need võimalused täna juba väga head,“ ütles Kolde.

4,6% Eesti ettevõtete sõiduautodest olid 2023. aastal elektriautod 2021 oli see näitaja 1,9%

Muutusi on märgata kogu maailmas ja Balti riigid liiguvad pigem üldiste trendide järgi. „Näiteks võib tuua If Grupi tegevuse Põhjamaades. Kui 2020. aastal moodustasid elektriliselt laetavad pistikhübriidid ja elektriautod ametisõidukitest 39%, siis 2023. aastaks oli see näitaja tõusnud koguni 77% peale,“ täpsustas Kolde.

Tema sõnul arvestavad suuremad rahvusvahelised ettevõtted täna kindlasti lisaks kuludele seda, kuidas nende tegevus keskkonnale mõju avaldab ja kuidas nad saaksid CO2 emissioone vähendada. „If Kindlustus vahetas äsja osa varasematest bensiinimootoriga autodest välja Renault Megane E-Tech elektriautode vastu ja ka see oli igati teadlik otsus,“ lisas Kolde.

Kindlustunne Põhjamaade kogemusest elektriautodega

Balti kahjukäsitluse üksuse juhi hinnangul mängivad elektriautode kasutamise, remontimise ja kindlustamise puhul olulist rolli kogemused, sest kaugemalt hinnates kaasnevad nende sõidukitega tihtilugu igasugused müüdid, mis tõele ei vasta.

„Oleme väga palju õppinud oma Norra üksuste käest, sest seal riigis võetakse sõiduautodena kõige enam kasutusele just elektriautosid. See omakorda on aidanud Ifil oluliselt parandada kompetentsi elektriautode osas ja muutuda nende kindlustamises selgeks turuliidriks nii mitmeski riigis, kus me kindlustusgrupina tegutseme,“ selgitas Kolde.

If Kindlustus on Põhja- ja Baltimaade juhtiv kindlustusselts, kes pakub kahjukindlustusteenust Rootsi, Norra, Soome, Taani, Eesti, Läti ja Leedu klientidele. Kokku kasutab Ifi kindlustuslahendusi ligi 4 miljonit inimest ja ettevõtet.