7 võimalust, et end kodus tõeliselt hästi tunda

Kodus veedame suurema osa oma ajast. Ja arusaadavalt mõjutab maja või korteri sisekliima mõjutab meie tervist ja head enesetunnet.
 
Toataimed, seisulaud, kvaliteetne madrats, nutikad seadmed – need (ja veel mitmed teisedki) asjad, mille selles artiklis välja pakume, aitavad Sul teha oma kodu hubasemaks, turvalisemaks ja tervislikumaks ning Sina ja Su kallid tunnete end kodus veelgi paremini.

Heaolu kodus - kuidas end kodus hästi tunda

Mis siis aitab end kodus hästi tunda?

Enese eest hoolitsemiseks peetakse sageli näiteks matkamist, spaapuhkust või mõnusat lõunat sõprade seltsis. Aga ka kodus saab ära teha nii mõndagi, et võiksid end seal veelgi mõnusamalt tunda.

Hea une toob kvaliteetne madrats

Kvaliteetne uni on midagi enamat kui vaid 7­–8 tundi voodis lebamist. Hästi välja puhanud inimesel on päeval rohkem energiat, parem mälu ja pikas perspektiivis ka tugevam immuunsüsteem. Ja kvaliteetne madrats mängib selles kõiges väga olulist rolli.

Vali voodisse madrats, mis toetab ühtlaselt kogu keha, et vältida liigset pinget või isegi valu mõnes kehaosas. Kaalu ühtlane jagunemine ja kaela õige asend vähendavad vajadust öösel pidevalt külge keerata ning võivad isegi norskamist ära hoida.

Kvaliteetne madrats ei põhjusta tõenäoliselt ka allergiaid, aitab Sul sügavalt magada ning nii võid end hommikul rahulikuma ja värskemana tunda.

Toataimed paitavad hinge

Kellele ei meeldiks aias istuda või pargis jalutada? Rohelus vähendab pingeid, Sul on õhku, mida hingata, avarust mõtlemiseks ning Su üldine enesetunne paraneb. Sellepärast meeldibki meile aeg-ajalt loodusesse põgeneda.

Toataimed võivad avaldada samasugust mõju. Ega polegi vaja kohe tervet aeda rajada. Paarist rohelisest taimest igas toas on küllalt, et siseõhu kvaliteet paraneks ja vaimne väsimus väheneks. Ja taimede eest hoolitsemine on mõnusalt meditatiivne tegevus.

Kui Sul pole kunagi varem taimi olnud või oled olnud hädas taimede elus hoidmisega, siis vali alustuseks midagi vähenõudlikku – näiteks havisaba. Selle eest on lihtne hoolitseda ning räägitakse, et see tõmbab ligi jõukust ja head energiat. Kindlasti on aga Su hubane kodu tänu toataimedele veelgi õdusam.

Töötuppa seisulaud

Paljude tänapäeva ametite puhul on võimalik kodus töötada. Suur hulk inimesi veedab päevas tunde töölaua ääres, diivanil või voodis istudes.

Kui kaua järjest istuda, siis halveneb aju verevarustus ja aja jooksul kognitiivsed võimed vähenevad. Asendi vahetamine iga poole tunni tagant võib aidata paremini keskenduda, takistada kehaasendi halvenemist ja end kokkuvõttes päeva jooksul rohkem liigutada.

Ideaaljuhul võiks ju kodukontori keskmeks seada ka jooksulindi või veloergomeetri, kuid nii mõnelegi meist näiks see ilmselt liig mis liig.  Selle asemel võiksid soetada hoopis seisulaua. Nii on lihtne tööasendit vajaduse korral muuta ja pole vaja oma tervist tööle ohvriks tuua.

Õhuniisuti aitab unustada kinnise nina

Kui ärkad öösel kuiva nina või kurguärrituse peale ja muid haigustunnuseid pole, võib põhjus peituda siseõhus. Isegi inimesed, kellel on hingamisteedega kõik korras, võivad talvel selliste sümptomite all kannatada, kuna kütmine kuivatab tubades õhku.

Õnneks on siiski võimalik saavutada soovitatav tervislik õhuniiskus 40-60%. Selleks võib muidugi lihtsalt vähem kütta ja kodus igale poole veekausid paigutada. Kuid pikas perspektiivis on parem investeerida kvaliteetsesse õhuniisutisse.

Valida saab aurustite ja ultraheliniisutite vahel, neid on suuremaid ja väiksemaid, valjemaid ja vaiksemaid, olenevalt sellest, kuhu niisuti on plaanis paigutada. Ja kui kodus pole õhuniiskusega probleemi, kuid sooviksid sellegipoolest siseõhu kvaliteeti parandada, on hea enesetunde huvides ka korralik õhupuhasti kasulik investeering.

Puhtam õhk CO2-anduri abil

Toataimed ja õhupuhastid aitavad luua kodus hubasema ja meeldivama õhkkonna. Aga selleks, et sisekliima oleks lisaks mugavusele ka ohutu, tasub hankida CO2-andur.

Ilma spetsiaalse andurita pole võimalik kodus süsinikdioksiidi taset mõõta. See gaas on lõhnatu ja kui selle hulk kinnises ruumis ületab 1000 mg/l, võivad tekkida peavalu, uimasus või unehäired.

CO2-andur aitab sellist olukorda vältida. Andur mõõdab pidevalt siseõhu kvaliteeti ja annab märku, kui tuba vajab tuulutamist. Nii paraneb Su enda enesetunne ning ka teiste pereliikmete ja taimede tervis on parem.

Kasulik abimees köögis – korralik mahlapress

Kui meil on hästi varustatud köök, siis teeme kodus sagedamini süüa ning meie toiduvalik on mitmekülgsem ja tervislikum. Kuid kaugeltki kõik meist pole andekad gurmeekokad ega soovi maitsvaid ja täisväärtuslikke toite valmistades köögis tunde veeta.

Kui Sinuga on sama lugu, siis hea alternatiiv sellele on hankida võimas mahlapress või blender. Nii saab teha puu- ja köögiviljadest mahlu, smuutisid, suppe ja dippe – muidu ei pruugi me aedvilju piisavalt tarbida.

Sel viisil saad piisavalt kiudaineid ja muid olulisi toitained. Samas võtab tervisliku suupiste või eine valmistamine töö ja muude kohustuste kõrvalt vähem aega ning on lihtsam ja pingevabam.

Hubane kodu nutivalgustusega

Kuna elektrivalgus on kogu aeg meie päralt, oleme harjunud päeva aktiivset osa pikendama ja isegi pimedat aega valguses veetma. Samas oleneb valguse intensiivsus tavaliselt sellest, missugused pirnid meil käepärast on, ja alati pole see valgus kehale hea.

Nutivalgustusega saab selle asja korda ajada. Ühest küljest vähendame tulede automaatse sisse ja välja lülitamisega elektrikulusid. Teisalt on lihtne valgustust füsioloogiliste vajaduste ja tuju järgi reguleerida.

Sisevalgustuse värv, intensiivsus, värvitoon ja ajastus on enda teha – nii saab luua keskkonna, kus võid ennast hästi tunda. Näiteks kui tulesid enne uneaega järk-järgult hämardada ja hommikul samamoodi tasapisi heledamaks reguleerida, võib uinumine olla kergem ja päevaks valmistumine mõnusam.

Ifi kodukindlustus – lisakaitse Sinu kodule

Kodus tahame end hästi tunda, kuid samavõrra tähtis on tunda end seal ka turvaliselt. Mõnikord tuleb ette ootamatusi – vesi ujutab põrandad üle, mõni väärtuslik ese varastatakse või kutsikas otsustab seina sisse augu teha. Mis ka ei juhtuks, on süda palju rahulikum, kui Sul on sõlmitud kodukindlustus.

Kui Sinu kodu ja vara on kindlustatud, ei pea Sa kahjudega üksi toime tulema, kui olukord kontrolli alt väljub. Meie oleme Sinu jaoks olemas. Kahjust saad teatada hõlpsasti Ifi iseteeninduses või If Mobile äpis.

Kodus tahame tunda end hästi ja turvaliselt. Süda on rahulikum, kui sul on kodukindlustus.

Vaata lisaks ka: