Särisev grillihooaeg: 7 soovitust, et aiagrill sõpradega oleks nauditav ja ohutu

Õhk on meeldivalt soe ja päike rõõmustab meid üha pikemalt. Muidugi soovid kaunist ilma maksimaalselt nautida ja grilligi kuumaks kütta.
 
Sõprade ja perega grillimine on üks mõnus, lõõgastav ja lahe ettevõtmine, mis pealegi lõpeb maitsva söömaajaga. Samas tuleb grillimisel silmas pidada ka ohutust, et hoida eemal õnnetused,  vigastused ja ka kahju oma varale.

Et grillihooaeg pakuks ainult naudingut, hoolitse ka enda, kaaslaste ja vara ohutuse eest.

Leiad siit näpunäiteid, kuidas hoolitseda grillimise ajal ohutuse eest. Loodetavasti aitavad need Sul südamerahuga grillihooaega nautida.

1. Grillihooaeg alaku! Vaata grill üle ja puhasta see

Nagu kõigi asjadega, mida mõnda aega kasutatud pole, tuleb ka grill enne selle kuumaks ajamist üle vaadata. Kas rasv või muud jäägid on grillilt eemaldatud? Kas grill on piisavalt tugev ja püsib korralikult koos? Kui kasutad gaasigrilli, siis kas gaasivoolikud on korralikult kinni ega leki?

Ohutuse huvides tuleks grilli korralikult hooldada nii enne kui ka pärast kasutamist. Grillile kogunenud rasv ja toiduosakesed võivad põlema süttida, need koguvad baktereid ja ega need ka grillile endale hästi mõju.

Näpunäide. Puhasta reste regulaarselt harjaga. Rasva ja põlenud toidukübemed saab hõlpsasti maha nõudepesuvahendi või söögisooda ja sooja vee seguga. Ära unusta aeg-ajalt ka grilli välispinda puhastamast, et see ajale kauem vastu saaks pidada.

2. Grilli üksnes õues

Korteris elades võib tekkida kiusatus seada grillimisnurk üles rõdule. Või majas elades näiteks maja kõrval asuvasse avatud garaaži. See tundub mugav ja nii saab ka vihmase ilmaga grillida.

Siiski ei tohi unustada, et olenemata sellest, mis liiki grilliga tegu on, võib seda kasutada ainult õues, kus on grilli ja lae või lähedal asuvate asjade vahel piisavalt suur vahe ning kus on rohkesti värsket õhku. Kitsastes ja kinnistes ruumides tekib grillimisel kergesti tuleoht.

Näpunäide. Kui Sul endal pole aeda või õue, kus grillida, võid kasutada avalikke, just selleks rajatud kohti. Näiteks on veekogude või paljude RMK matkaradade ääres hästi ettevalmistatud tuleasemed koos grillirestidega. Tuleb lihtsalt küttepuid või sütt kaasa võtta ja pärast enda järelt ära koristada.

3. Leia grillile koht majast ja muudest asjadest eemal

Leia grillimiseks koht õues, eemal hoonetest ja kergesti süttivatest asjadest.

Eelmise mõtte jätkuks tasub lisada, et väga oluline on leida grillile õige asukoht. Aiagrill vajab ühtlast ja kindlat aluspinda – nii on väiksem võimalus, et see kukub ümber ja põhjustab kellelegi viga või isegi tulekahju.

Parim oleks selline koht, kus pole läheduses kergesti süttivaid asju, nagu kuiva heina ja oksi või materjale, mis võivad aja jooksul kuumeneda (näiteks puitkonstruktsioone). Samuti oleks hea soetada grilli alla spetsiaalse grilli alusmati, mis teeks pinna veelgi tasasemaks ja kaitseks seda ühtlasi rasva või toiduosakeste eest.

Näpunäide. Grillimise ajal hoia tulekustuti käepärast. Kahjutuli võib saada alguse kõigest ühest sädemest ja et vältida suuremat kahju, on vaja põleng kiiresti kontrolli alla saada. Niisamuti võiks käeulatuses hoida veeklaasi või -pritsi.

4. Raja turvaline grillimisala

Väikesed lapsed ja lemmikloomad on teada-tuntud oma aktiivsuse poolest ning nad lihtsalt armastavad avastada uusi asju. Paraku ei oska nad sageli ka ohtu näha ega pruugi seetõttu grillist ohutusse kaugusse hoida. Lapsed võivad tahta grilli isegi puudutada, ehkki see on kuum – neil lihtsalt puudub vajalik elukogemus.

Seega on väga oluline hoida kuuma grilli juures lastel ja lemmikloomadel alati silm peal. Kui vähegi võimalik, tasub kohustused täiskasvanute vahel ära jagada, nii et osa neist hoolitseb grillimise eest ning osa valvab lapsi ja lemmikloomi.

Näpunäide. Selleks et grillinurk oleks lastele ja lemmikloomadele turvaline, võib selle ümber väikese aia teha. Või siis seada aias sisse mänguplats lastele, et neil oleks grillimise ajal muud tegemist.

5. Riietu grillimiseks sobivalt

Lisaks kaaslaste ohutusele ja vara hoidmisele peab grillmeister silmas pidama ka omaenda ohutust. Õigel riietusel on isikuohutuse juures suur roll. Näiteks võivad pikad avarad varrukad kergesti tuld võtta, samuti võib see juhtuda lehvivate juuste või rippuvate aksessuaaridega.

Sooja ilmaga ei vaimustu ilmselt keegi ka paksu jope ega pikkade pükste kandmisest ning pigem eelistatakse kergeid suviseid rõivaid. Sellisel juhul tasub ette siduda põll. See kaitseb riideid toiduplekkide eest ega lase kuumal rasval nahale pritsida.

Näpunäide. Täienda oma grillimisvarustust lisaks põllele ka kinnaste ja teiste praktiliste abivahenditega – näiteks grillimistangidega. Nii väldid veelgi tõhusamalt põletusi.

6. Aiagrill vajab pidevat järelevalvet

Et grillimine õnnestuks ja kõik oleksid rõõmsad ja toiduga rahul, ära jäta kuuma grilli järelevalveta.

Ehkki grill ja chill kuuluvad kokku nagu sukk ja saabas, tuleb sel ajal, kui hõrgutised sütel küpsevad, grillil pidevalt silma peal hoida. Kuuma grilli ei või hetkekski omapäi jätta, sest ootamatu üksik tuulehoog võib leegi suureks puhuda või keegi grilli kogemata ümber lükata ja nii võib tuli kiiresti kontrolli alt väljuda.

Muidugi ei tähenda see, et pead olema tundideks grilli külge aheldatud. Kindlasti on võimalik kohustusi teiste täiskasvanutega jagada ja kui Sul on vaja muude asjadega tegeleda, saab keegi teine valvekorra üle võtta.

Näpunäide. Väga tuulise ilmaga tasub grillimine teiseks korraks jätta. Tugeva tuulega on keeruline hoida leeki stabiilsena ja kontrolli all. Niisamuti on vihmase ilmaga raske hoida stabiilset temperatuuri ja lõpuks pole vesine grillipidu ka kuigi mõnus.

7. Lõpeta grillimine nagu kord ja kohus ning naudi grillipidu

Töö on tehtud, küps liha säriseb ahvatlevalt ja kutsub sööma. Enne lauda istumist veendu, et grilli juurest on ohutu lahkuda. Kui söed on veel kuumad, võid neid törtsu veega jahutada ja sulgeda grilli kaane.

Peale hõrgutavat söömaaega on paras aeg ka grill ära puhastada. Siiski oota, kuni grill on täielikult jahtunud, enne kui asud sütt ja tuhka välja kühveldama.

Näpunäide. Pidusöök saab veelgi uhkem, kui grillida tavapärase liha ja kebabi juurde köögivilju – näiteks paprikat või maisi. Need lisavad mõnusaid maitsevarjundeid, saavad kiiresti valmis ning neist ei tilgu rasva, seega ei teki neist puhastamisel lisatööd.

Ifi kodukindlustusega on grillihooaeg veelgi turvalisem

Grillihooaeg on muretum, kui Sul on Ifi kodukindlustus ja koduse vara kindlustus.

Kui pead kinni ohutu grillimise soovitustest, on tulekahju, vigastuste ja muude õnnetuste oht palju väiksem. Siiski pole me kunagi 100% kaitstud. Õnnetusi võib ikka juhtuda ja kui juhtub, siis on hea teada, et Sul on olemas kehtiv kodu- ja varakindlustus.

Kui kodu ja vara on kindlustatud, on Sul varuplaan juhuks, kui midagi juhtub. Oleme Sinu jaoks olemas ja aitame kahjuga toime tulla. Pea meeles, et kahjust saad teatada hõlpsasti Ifi iseteeninduses või äpis If Mobile Baltics.

Vaata lisaks: