Õnnetus, mis oleks võinud maksta inimelu

Sügisesel viljakoristamise ajal juhtus Järvamaal kombainiga õnnetus — halva nähtavuse tõttu sõitis kombain põllul vastu elektriposti, mis murdus ja kukkus masinale peale. Õnnetuse tagajärjed oleksid võinud olla aga hoopis hullemad ...

Teraviljakasvatusega tegeleva ettevõtte Maalaegas OÜ kombainiga juhtunud õnnetuse põhjuseks oli halb nähtavus — juhi nägemist häirisid hämarus ja viljakoristusest tekkinud tolm. Nii sõitis kombain vastu elektriposti, mis murdus pooleks ja kukkus masinale peale.

Ettevõtte juhi Triin Rannu sõnul leidis juhtum aset põllul, viljakoristuse ajal. „Oli täielik tuulevaikus, mille tõttu ei hajunud viljakoristuse käigus tekkinud tolm laiali, vaid jäi põllu kohale hõljuma. Lisaks oli päike loojumas, sest päevatöö oli lõppemas ning kombain tegi viimast põlluotsa,” meenutab ta. 

„See oli üldse üks kehv päev: ühel traktoril purunes samal hommikul kompressor, teine kombain jäi kuumuse tõttu välja veninud madalpingeliinidesse kinni. Ja päeva lõpuks otsasõit keskpingepostile, mis murdus pooleks ja kukkus kombainile peale.“

Tegu ei olnud just ohutu õnnetusega, ütleb Triin Rannu. „Väga kergelt oleks võinud tekkida elektrilühis, tulekahju või kõige hullem — inimelu kaotus. Sellest vaatenurgast oli tegemist väga-väga õnneliku õnnetusega. Kahju oli ainult varaline. Juba nelja tunni pärast, öösel kella kahe paiku, saime lõpuks ohutult posti ja traadid eemaldatud ning kombaini kätte.”

Masinate kindlustus oli abiks

Kindlustusmenetluse asjus oli Rannu veidi umbusklik, sest varasemad kogemused teiste kindlustusseltsidega olid näidanud, et õnnetuse detaile tuleb hoolikalt tõestada, menetlus võib võtta nädalaid ja tulla võib negatiivne otsus.

„Õnneks said If Kindlustusega asjad kiiresti aetud ning saime mõne päevaga positiivse hüvitusotsuse. Paraku võttis kombaini varuosade tellimine ja remont küll kuu-poolteist, mis tähendas, et mõnda aega tuli hakkama saada vaid ühe kombainiga. See-eest ei pidanud me ise ligi 15 000 euro suurust remondiarvet tasuma.” 

Õnneks said If Kindlustusega asjad kiiresti aetud ning saime mõne päevaga positiivse hüvitusotsuse.

Kuna masinate kindlustamine on reeglina päris kulukas, mitu tuhat eurot aastas, on Rannu sõnul tema jaoks kindlustusseltsi valides oluline nii kindlustusmakse hind kui ka see, mida selle raha eest saab. Maalaekal on kaks kombaini, kolm traktorit, kaks veokit, iseliikuv prits ning lisaks haagised ja haakeseadmed. Enamik neist on kindlustatud.

Remondiaeg sõltub töökoja järjekorrast ja varuosade saadavusest

„Masinate kindlustusjuhtumite puhul teeme kahjuotsuse pärast kõigi kahjudokumentide laekumist, tavaliselt umbes viie tööpäeva jooksul. Seega tuleb otsus küll mõne päevaga, aga sõiduki või töövahendi parandamine võib tõepoolest mõnel juhul aega võtta kuu või enam, sest remonditöökodades on järjekorrad ja varuosasid ei pruugi saada olla,” selgitab If Kindlustuse ettevõtete varakindlustuse tootejuht Risto Sondla.

Ta täpsustab, et pärast kahjuteatise saabumist on esmalt vaja välja selgitada kahju suurus ja remondi maksumus. Siin sõltub kindlustus samuti sellest, kui kiiresti tegutsevad töökojad, kus vaadatakse masin üle ja tehakse remondi kalkulatsioon. „Sageli juhtuvad kahjud sarnaste masinatega just kõrghooajal ning töökojad on hõivatud. Ja kui tegemist on haruldasema mudeliga, võib remont viibida varuosade tarneraskuse tõttu. See kõik oleneb juba maaletoojast, tema laoseisust ja turunõudlusest.”

Tasub kindlustada vara, milleta oleks keerukas äri jätkata

Põllumajanduses kindlustatakse peamiselt hooneid, sisseseadet, kaupa ja masinaid. Peamine põhjus kindlustuslepingu sõlmimiseks on liising või laenu tagatis, ent üha rohkem jätkatakse Sondla sõnul kindlustamist ka pärast liisingu- või laenuperioodi lõppu. Kindlasti vormistatakse kindlustus juhul, kui üks kahjukogemus on juba olemas. Kui talunik on näinud, kui suureks osutuvad arved ootamatu õnnetuse korral, peab ta edaspidi mõistlikumaks suuremate väljaminekute vältimiseks kindlustust usaldada.

„Mõistlik on kindlustustoodete valikul lähtuda vajadusest: hinnake, millised varad on äri jätkuvuse seisukohalt olulisemad, ja alustage kindlustamist neist,” annab ekspert nõu. „Paraku veenab inimesi alles isiklik kahjukogemus, et kindlustus on vajalik. Kui mõni õnnetus on aset leidnud, siis järgmine kord mõeldakse juba rohkem ette.”

Käesolevat aastat iseloomustab Sondla sõnul kahjujuhtumite kallinemine, sest inflatsioon on mõjutanud hoonete, seadmete ja muu vara taastamise ning remontimise maksumusi. „Kindlustus enamjaolt hüvitab ehitiste taastamiskulud ja sisseseade ning masinate remondikulud,” lisab ta.

Masinate õnnetusjuhtumite puhul on peamiseks kahjuks kokkupõrge mõne takistusega põllul või teise masinaga, kuid harvad ei ole ka töömasinate ümberminekud. Samuti pakub omanikele aina enam huvi masinate sisemiste purunemiste kahjujuhtumite vastu kindlustamine, sest näiteks käigukastirike, mida garantii enam ei korva, võib tuua kaasa suure remondiarve. Palju kahjusid juhtub ka masinate klaasidega ja neid saab If Kindlustuses kindlustada ilma omavastutuseta.

Põllumajanduses ja talupidamises võib juhtuda nii mõndagi: suured tulekahjud, masinakahjud ning loodusõnnetused. Meie aitame Teil toime tulla ootamatustega.