Kuidas kindlustus saab põllumeest aidata?

Ettevõtja elu puhul on üsna tavaline, et isegi kui enamasti läheb kõik nagu õlitatult, siis vahel juhtub mitu õnnetust samal päeval. Hea on teada, et väga paljusid probleeme ja kulusid saab lahendada kindlustuse abiga.

Ifi kliendi kogemus

Meie põllumehed on maailmatasemel nii toodangu näitajate kui ka kõrgtehnoloogilise masinapargi poolest. Edukas põllumees katab suuremad riskid kindlustusega, saavutades seeläbi oma ettevõttele parema efektiivsuse ja stabiilsema kasumlikkuse.

Vältimatu õnnetuse vastu aga ei saa keegi. Just selline lugu juhtus Ifi pikaajalise kliendi põllul, kus traktor süttis ja esmastest ohumärkidest kuni lauspõlenguni kulus vaid mõni minut. Klient meenutab, et kõik toimus väga kiiresti ja ootamatult. Maani maha põlenud traktori vraki juures seistes jäi üle vaid käsi laiutada, sest keegi ei olnud midagi valesti teinud. Traktorit juhtis suurte kogemustega juht, kes tegi traktoriga tööd nagu igal teiselgi päeval.

Juhtmetest alguse saanud põleng hävitas traktori minutitega

Klient meenutab, et koostöö If Kindlustusega sujus väga kiiresti ja professionaalselt: „Ma polnud kunagi sellise probleemiga kokku puutunud, aga kindlustuses hakati sellega kohe tegelema ja kõik lahenes.“

Kliendi sõnul tulid kõigepealt kohale kahjukäsitlejad ning süttinud traktorile tehti ekspertiis. Põlengu algpõhjus oli kapotialustes juhtmetes, samas oli hiljuti läbitud korraline hooldus. Seega oli selgelt tegu õnnetusjuhtumiga ja kindlustus korvas kogu kahju.

Kui aga kindlustust poleks olnud, olnuks see ettevõttele ikka päris suur löök, sest suuremad traktorid maksavad julgelt üle saja tuhande euro. Kuna kindlustus korvas kahju, sai kiirelt soetatud uus traktor, et töödega edasi minna.

Tagantjärele kommenteerib klient, et kindlustamine on igati arukas mõte: „Võrreldes sellega, milline kahju tuleks üle elada, kui midagi juhtub, pole kindlustusse investeeritud raha liiga suur. Sellega on nagu auto kaskokindlustusega – seda on arukas teha ka siis, kui liisingut pole ja keegi otseselt ei nõua.“

Põllumehe ametis on riske palju

„Põllumehed kasutavad igapäevatöös mitmesuguseid seadmeid. Et ettevõtjad ja töötajad saaksid keskenduda põllumajandusele, aitame meie toime tulla ootamatustega, milleks võivad olla tulekahjud, masinakahjud ja loodusõnnetused,“ selgitab If Kindlustuse ettevõtete varakindlustuse tootejuht Risto Sondla. Ta lisab, et Balti riikide ja Põhjamaade juhtiva kindlustuspartnerina mõistab If Kindlustus hästi põllumajanduse riske ja oskab neid hinnata.

Põllumajanduses kindlustatakse peamiselt masinaid: traktoreid, kombaine, niidukeid, heinapresse, pritse ja haakeseadmeid, aga samuti hooneid, kaupa ja mitmesuguseid tootmisseadmeid.

Põllutöömasinate kindlustamine on Eestis üsna teada ja levinud,“ märgib Sondla ja selgitab, et peamised kahjud toimuvad masinate kasutamise käigus – millelegi sõidetakse otsa tööd tehes või töömaalt tagasi tulles. Kahjud ulatuvad tuhandetesse ja ka paarikümne tuhande euroni.

„Mõistagi on kõige parem töötada ideaalselt korras põllul, heina- või karjamaal, kuid reaalsuses tuleb tööd teha ka maastikel, kus leidub kive või teisi takistusi. Ka üks kokkupõrge kiviga võib tekitada vajaduse suuremaks remondiks, mille kulu võib ulatuda paarikümne tuhande euroni,“ räägib Sondla.

Ülisuured kindlustushüvitised

Harvad pole ka masinate ümberminekud, kraavi sõitmised või libedaga takistustesse sõidud. „Talvel hüvitasime mitme traktori täiskahju rohkem kui 100 000 euro ulatuses. Näiteks oli traktor libedaga teeservast kraavi vajunud,“ meenutab Sondla.

Traktorite ümberminekud toovad sageli kaasa nii-öelda masina mahakandmise ja suure kahju. Kõige sagedamini juhtub masinatega aga klaasikahjusid, mis reeglina on kindlustatud ilma omavastutuseta ja kahju suurus jääb vahemikku 500–3000 eurot.

Möödunud suvel leidis ühe töö lõpetanud traktoriga aset koguni selline õnnetus, et plahvatas traktorile paigaldatud valveseadme aku. Seejärel süttis traktor ja kahju ulatus 223 000 euroni. Kuna masin oli kindlustatud, sai omanik soetada uue traktori.

Kahjuks pole harvad ka kombainide tulekahjud, mille rahalised kahjud küündivad sageli sadadesse tuhandetesse. Näiteks ühe juhtumi puhul süttis kombaini mootoriruum ja kindlustushüvitis ulatus 170 000 euroni. Teisel juhul oli sarnane kahju lausa 255 000 eurot.

„If Kindlustuse jaoks on põllumajandustehnika kahjujuhtumite lahendamine igapäevane töö. Keskmiselt hüvitame iga tööpäev ühe masinatega seotud kahju. Suuremad hüvitised on 250 000 euro kandis. Samas näeme, et ka märksa sagedamini juhtuvate 20 või 50 tuhande euro suuruste kahjude puhul on kindlustus ettevõtjale väga tähtis,“ selgitab Risto Sondla.

Traktorile paigaldatud valveseadme aku plahvatas ja süütas traktori, tekitatud kahju ulatus 223 000 euroni.

Kindlustus hoonetele ja seadmetele

„Suure osa hüvitisi maksame põllumajandusettevõtetele välja seoses kahjudega, mis on toimunud hoonete, seal asuvate seadmete ja kaubaga,“ räägib Risto Sondla.

Sagedased tormituuled toovad pahatihti kaasa kahjusid hoonetele ja rajatistele. Tormikahjude korral ulatuvad tavapärased hüvitised paarist tuhandest kuni paarikümne tuhande euroni. Sageli saavad kannatada kergemad ehitised või varjualused, mille konstruktsioon on nõrgem. Tulekahjusid juhtub küll harvemini, kuid need kahjud on ka kõige suuremad.

Põlengu näiteks toob Sondla juhuse, kus ühes laudas süttis külmkapp, mis tekitas ulatuslikke kahjusid hoone seintele ja katusele. Kannatada said ka sõnnikutransportöör koos elektroonikaga ja lüpsiseadmed. Kahju kogusumma ulatus üle 100 000 euro.

Teisel korral süttis liha suitsutamise tootmishoones kõigepealt suitsuahi. Tuli ja suits levisid ka teistesse tootmisruumidesse, suurema kahju hoidis ära töötajate kiire ja adekvaatne reageerimine.

Juhtunud on sedagi, et garaažis hoitud masina elektrilise rikke tõttu on põlenud maha hooneid ja seal sees asunud tehnikat. Selliste kahjujuhtumite korral tuleb sageli tõdeda, et osa tehnikat pole kindlustatud.

Palju õnnetusi juhtub niidukitega

Ühes suures põllumajandusettevõttes sattus esimest rohumassi niitev Pöttingeri esiniiduk heinamaal ette jäänud takistusele ja sai selle tulemusena 5000–6000 euro suuruse remondiarve. Teine säärane lugu juhtus suve lõpu poole. Siis jäi tagurdava kombaini põhupurustajale ette elektripost ja kahju ulatus juba 10 000 euro juurde.

Kindlustusseltsi kogemus näitab, et mõnel aastal ei pruugi ettevõtetel eriti palju kahjusid juhtudagi, teisel aastal tuleb neid aga nagu luuavarrest. Vahel ei ole harv juhus isegi see, et suuremas põllumajandusettevõttes juhtub lausa kolm õnnetust samal päeval. See on lihtsalt paratamatus, sest kui masinatega tööd teha, tuleb ette ka õnnetusi. Mõnikord juhtub neid ka seisva masinaga, kui põhjuseks on näriliste tekitatud kahjud elektroonikale või lühisest tekkinud tulekahjud. Sellistel puhkudel ongi hea omada kindlustust, et ei peaks kõiki asju oma kulu ja kirjadega korda tegema.

Vastutus teiste inimeste ees

Põllumajanduses võib ette tulla ka olukordi, kus kahju tekib mitte ettevõtjale endale, vaid hoopis teisele inimesele või ettevõttele – näiteks pääsevad lehmad võõrale põllule, köögiviljaaeda või lillekasvatusse ning teevad seal lühikese ajaga väga palju kahju. Sellise olukorra riske saab maandada vastutuskindlustusega, mis tekkinud kahjud korvab. Siis ei pea ettevõtja neid kahjusid oma taskust kinni maksma.

Ettevõtja prioriteetide hulka kuulub ka vastutus oma töötajate eest. Töö põllumajanduses pole kerge ning mida parem on töötajate tervis, seda edukamaid tulemusi suudetakse saavutada. Korralik tervisekindlustus (vabatahtlik ravikindlustus) võib saada argumendiks, miks mitme tööandja vahel valides otsustatakse just selle ettevõtte kasuks, kus töötajate tervisest hoolitakse.

Eripakkumine Maamessil

Enne kiirete põllutööde algust tasuks igal põllumajanduses tegutseval ettevõtjal oma riskid ära hinnata ning sõlmida vajalikud kindlustuslepingud.

Ifi messipakkumine - 30% soodsam kindlustus masinatele ja seadmetele!

Lisaks saab masinale tasuta vastutuskindlustuse ja klaasikindlustuse.

Pakkumine kuni 31.05.2022

Helistage või kirjutage meile

Ei saanud oma küsimusele vastust või soovite enne kindlustuse ostmist Teile sobiliku lahenduse leidmiseks konsulteerida meie kindlustusspetsialistiga? Helistage või kirjutage meile:

Kindlustustelefon: 777 1211

E-mail: ariklient@if.ee